Kultura

Doceniana na świecie sztuka z Indii dociera do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 12:00
Od niemal dwudziestu lat Indie przeżywają ogromny rozwój gospodarczy i technologiczny. Ma to swoje dobre jak i złe strony. Jakie? Tego już niebawem będzie można dowiedzieć się w Zachęcie.

Wystawa "Pokolenie przemiany. Nowa sztuka z Indii" ma zilusrować stan ducha i umysłu artystów młodej generacji (mieszkających i pracujących w Indiach, ale też należących do indyjskiej diaspory w Stanach Zjednoczonych czy Europie), którzy wzrastali w okresie wielkich przemian, jakie na przełomie ostatnich lat zaszły w Indiach.

Sam jej tytuł został zapożyczony z serii fotografii Anaya Manna, który sportretował swoje pokolenie – przedstawicieli miejskiej generacji próbującej zdefiniować się na nowo, znaleźć dla siebie miejsce pomiędzy przywiązaniem do rodzimej tradycji, historią i coraz bardziej zglobalizowaną i stechnicyzowaną rzeczywistością.

Jakie prace zobaczymy w Zachęcie?

Na wystawie znajdą się na nie tylko gotowe prace, lecz również projekty stworzone specjalnie z myślą o niej. Zostały one ujęte w kilku wątkach tematycznych: tradycja/rytuał/kostium; portret; miasto/zmiana/architektura, społeczeństwo; nauka i technologia w sztuce; polityka/tożsamość/aktywizm społeczny; polsko-indyjskie związki kulturalne.

Współczesne idee wyrażane są za pomocą tradycyjnych i nowoczesnych mediów – fotografii, filmu, instalacji wideo, rzeźby, rysunku, malarstwa oraz animacji.

Świat docenia sztukę z Indii

W ciągu ostatnich dziesięciu lat współczesna sztuka z Indii stała się bardzo popularna.
W Europie, Ameryce i Chinach odbyło się wiele pokazów zbiorowych artystów z tego regionu. Galerie prywatne – przeważnie z Delhi, Bombaju i Bangalore – przyczyniły się do powstania lokalnego rynku sztuki, stając się jednocześnie ważnymi graczami na międzynarodowej scenie artystycznej.

Wystawę "Pokolenie przemiany. Nowa sztuka z Indii" bedzie można oglądać w warszawskiej Zachęcie od 3 września do 6 listopada. Następnie ma być pokazana w Contemporary Art Centre w Wilnie.

(mz, mat.prasowe)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni