Kultura

Tysiące książek czeka na czytelników. Za darmo

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 17:50
Ponad 2400 książek dostępnych jest za darmo w bibliotece internetowej wolnelektury.pl. Książki dostępne są w najpopularniejszych formatach elektronicznych a także w formie audiobooków, w tym w formacie dostosowanym dla osób słabowidzących i niewidomych.
Tysiące książek czeka na czytelników. Za darmo
Foto: Glow Images/East News

Biblioteka internetowa wolnelektury.pl to zbiór lektur szkolnych, które przeszły do domeny publicznej. Serwis działa od 2007 roku. Książki umieszczone w serwisie podzielone są m.in. według tytułów, autorów, gatunków literackich. Dostępne są także zbiory takiej jak, biblioteka noblistów, literatura dla dzieci i młodzieży, literatura przygodowa czy wybór lektur dla uczniów, szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.
Czytelniku, co chcesz przeczytać?
Jarosław Lipszyc prezes Fundacji Nowoczesna Polska odpowiedzialnej za serwis powiedział, że książki do biblioteki trafiają na dwa sposoby. - Po pierwsze, pytamy czytelników, co chcieli żeby się znalazło w serwisie. Dostajemy nawet kilkadziesiąt zgłoszeń czytelniczych dziennie. Te, które są najpopularniejsze są w pierwszej kolejności przygotowywane do udostępnienie w serwisie. Drugi sposób związany jest z konkursami grantowymi na digitalizację książek, które rządzą się własnym prawami i priorytetami. Np. od zeszłego roku realizujemy digitalizację klasyków niemieckiej literatury przy współpracy Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej - wyjaśnił.
70 lat po śmierci autora
Wszystkie działania muszą odbywać się zgodnie z prawem. - Możemy udostępniać tylko to, do czego wygasły prawa autorskie albo, na co posiadacze praw autorskich dali wolną licencję. W Polsce prawa autorskie obowiązuje do 70 lat po śmierci autora, zatem obecnie udostępniamy dzieła osób zmarłych w roku 1943 lub wcześniej - podkreślił Lipszyc.
Serwis nie chce mieć charakteru masowego "masowego". - Naszym celem jest stworzenie tak kompletnej internetowej biblioteki klasyki literatury polskiej jak to tylko jest możliwe. Nie jesteśmy jednak serwisem masowej digitalizacji milionów książek. Postawiliśmy na zupełnie inną logikę rozwoju serwisu. Logikę bardzo starannego przygotowania tekstów do publikacji online - zaznaczył Lipszyc.
Żadnych reklam
Serwis świadomie nie umieszcza na swojej stronie internetowej reklam. Jednym ze źródeł finansowania serwisu są dotacje. W ostatnim czasie serwis otrzymał 250 tys. zł dotacji od ministra kultury. - Część z tych pieniędzy przeznaczymy na dalsze rozwijanie kolekcji zasobów malarstwa i grafiki w połączeniu z motywami literackimi. Chcielibyśmy, aby one wzrosły, co najmniej dwukrotnie. Drugie działanie, to rozwijanie kolekcji tematycznych, takich jak biblioteka filozoficzna, biblioteka publicystyki, klasyki literatury fantastycznonaukowej. Budowa tych kolekcji będzie dla nas w tym roku priorytetem - powiedział.
pp/PAP

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Tajne państwo" Jana Karskiego ponownie na sklepowych półkach

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 16:50
W latach czterdziestych ubiegłego wieku była amerykańskim bestsellerem o ogromnej wadze historycznej. Od poniedziałku ponownie można ją kupić w polskich księgarniach. Mowa o książce Jana Karskiego "Tajne państwo" napisanej na polecenie emigracyjnego rządu w Londynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Wroński - od polonisty do pisarza na pełny etat

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 14:40
"Haiti" to kolejna część serii kryminałów, które rozgrywają się w Lublinie, a ich głównym bohaterem jest policjant Zyga Maciejewski. Marcin Wroński, autor powieści, był gościem Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hanna Krall - uzależniona od neski i krzyżówek

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 16:00
Gombrowicz miał obsesję na punkcie ubrań. Sławomir Mrożek milczał nawet na imprezach towarzyskich. Czym oprócz wielkiego talentu literackiego wyróżnia się zaś Hanna Krall?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienie o Marquezie: pisarz polityczny, ale nie agitator

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 17:38
Największą sławę przyniosła mu powieść "Sto lat samotności", sprzedawana na całym świecie w wielomiolionowych nakładach. W czwartek w Meksyku zmarł Gabriel Garcia Marquez. Wybitny pisarz, który w 1982 roku został uhonorowany literacką Nagrodą Nobla.
rozwiń zwiń