Kultura

Wenecja znów zachwycona filmem Polańskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 14:35
Najnowszy film Romana Polańskiego "Carnage", czyli "Rzeź" został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.
Audio
  • Joanna Sławińska (IAR) Czarna komedia Romana Polańskiego na festiwalu w Wenecji
Aktorzy grający główne role w filmie Romana Polańskiego Rzeź: John C. Reilly (L), Kate Winslet i Christoph Waltz.
Aktorzy grający główne role w filmie Romana Polańskiego "Rzeź": John C. Reilly (L), Kate Winslet i Christoph Waltz.Foto: fot. EPA/CLAUDIO ONORATI

Krytycy relacjonują, że widzowie przyjęli czarną komedię polskiego reżysera owacyjnie. Szczególne brawa w Wenecji zebrała brytyjska aktorka Kate Winslet. Jak mówiła, praca z reżyserem była dla niej wyjątkowym wydarzeniem. Winslet dodała, że jeśli Polański zaprasza Cię do współpracy, to mu się nie odmawia.

"Rzeź" Polańskiego będzie walczyć o główne trofeum imprezy - Złote Lwy. W filmie Polański opowiada o spotkaniu dwóch par, które chcą wspólnie omówić bójkę swoich dzieci. Rozmowa przeradza się jednak w zawiłą analizę związków, serię wzajemnych oskarżeń, a kończy na poruszaniu kontrowersyjnych tematów współczesnego świata. Film powstał na podstawie sztuki Yasminy Rezy "Bóg mordu".

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

W głównych rolach wystąpili Kate Winslet, Jodie Foster, Christopher Waltz i John C. Reilly. Sam reżyser nie pojawił się w Wenecji. Organizatorzy festiwalu poinformowali lakonicznie, że Polański nie przyjedzie "z powodów sądowych".

Łącznie o Złote Lwy powalczą 22 filmy. Polański rywalizuje o Złotego Lwa z takimi mistrzami jak Wiliam Friedkin - mający w dorobku" Francuskiego łącznika" i Egzorcystę" - i David Cronenberg - twórca filmów "Mucha" i "Nagi lunch". 10 września poznany werdykt jury pod kierownictwem reżysera Darrena Aronofsky'ego.

Roman Polański swoją światową karierę rozpoczął właśnie w Wenecji. Na festiwalu filmowym w 1962 roku został pokazany jego debiut fabularny "Nóż w wodzie", który otrzymał nagrodę FIPRESCI.

Pół wieku po debiucie

Film powstał dokładnie pół wieku temu w roku 1961, a w w 1963  był nominowany do do Oscara. Film pojawił się na polskich ekranach w aurze skandalu, tak dalece odbiegał od kanonów polskiej kinematografii. Sukces odniesiony za granicą wynikał z uniwersalnych tematu i mistrzowskiej reżyserii dramatu, rozegranego między trzema osobami.

Z okazji 50-lecia filmu odbędzie się w czwartek specjalny pokaz "Noża w wodzie" w Giżycku na plaży miejskiej. To nieprzypadkowa lokalizacja - Roman Polański kręcił swój debiutancki film  na mazurskich akwenach, między innymi w Giżycku na jeziorze Kisajno. Dodatkową atrakcją obchodów 50-lecia filmu będzie możliwość obejrzenia historycznego jachtu "Rekin", wykorzystanego w filmie pod nazwą "Christine". Jacht będzie można obejrzeć 1 i 2 września w godz. 14:00 - 16:00 w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku. Organizatorem obchodów 50-lecia "Noża w wodzie" jest Urząd Miejski w Giżycku. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Warszawska Szkoła Filmowa.

gs

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Otwarcie festiwalu w Wenecji. Komu Złote Lwy?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 11:03
Po raz 68. w Wenecji zostanie rozłożony czerwony dywan, po którym w błyskach fleszy przejdą gwiazdy światowego kina: znani aktorzy i reżyserzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walkę o Złote Lwy czas zacząć

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 08:01
Dziś po raz 68. w Wenecji zostanie rozłożony czerwony dywan, po którym w błyskach fleszy przejdą gwiazdy światowego kina: znani aktorzy i reżyserzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie akcenty w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 10:53
Wczoraj odbyła się premiera najnowszego filmu Romana Polańskiego, ale to nie jedyny polski akcent już 68. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.
rozwiń zwiń