Kultura

Malta: Azja jest w nas

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2012 21:00
Nie będzie dużych spektakli. Malta skupi się na arcyciekawych relacjach Europa-Azja, ale poprzez bardzo indywidualne historie imigrantów. Festiwal teatralny rusza 3 lipca, organizatorzy polecają w Trójce najciekawsze spektakle.
Audio
Zdjęcie z projektu Bodenprobe Kasachstan
Zdjęcie z projektu "Bodenprobe Kasachstan"Foto: źr.rimini-protokoll.de

- To nie będzie Azja egzotyczna z kung fu, z tańcem butō, z przejawami kultury, które zawsze są dla nas czymś nieznanym. Będzie to Azja w nas i my w Azji, czyli ten rodzaj relacji na poziomie makroekonomii, na poziomie różnych problemów społecznych, problemów imigrantów - mówił jakiś czas temu dyrektor festiwalu Michał Merczyński w Trójce.
W "Terenie Kultura" interesujące spektakle omawiała koordynatorka programu tegorocznej Malty. Katarzyna Tórz zwróciła uwagę na "Pokrewnych", projekt reżysera Wojtka Ziemilskiego poświęcony ludziom z rodziny Huang. - To nazwisko nosi na świecie kilkaset milionów ludzi. Wojtek wszedł w kontakt z Huangami i na podstawie tego zrobił spektakl - opowiada.
Tórz poleca także inny projekt z nurtu teatru dokumentalnego - "Bodenprobe Kasachstan" grupy Rimini Protokoll. Spektakl o społeczności niemieckiej w Kazachstanie, ludziach, którzy trafili na step w latach drugiej wojny światowej i do tej pory tam mieszkają. - Kazachstan, Afganistan - zajmujemy się też taką mniej oczywistą Azją, szarą strefą  - opowiada w "Terenie Kultura" - Będą to projekty kameralne, nastawione na badanie bardzo indywidualnych ludzkich historii, losów emigrantów.
Audycji "Teren Kultura" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 19.50. Zapraszamy.
usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Aktorzy dostali mandaty, bo występowali nago

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 07:20
Francuska grupa Deuxieme Groupe d Intervention przyjechała na festiwal Malta ze spektaklem w którym aktorzy rozbierają się do naga. Policja ukarała ich za to mandatami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Merczyński: Na Malcie nie będzie kung-fu

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 12:31
Europa ma nadzieję, że nasze długi wykupią Chińczycy, a jednocześnie tworzy bardzo ciężkie warunki pracy dla ludzi z Azji. Na tym paradoksie skupi się tegoroczny festiwal Malta.
rozwiń zwiń