Kultura

Czy kultura może na dobre zadomowić się w małych miastach?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 00:54
- Naszym zadaniem jest, by połączyć siły z wewnątrz z tą płynącą z zewnątrz. Szczebrzeszyn przybliżyć z kulturą, pisarzami, autorami i sztuką, którą przywozimy - mówi Justyna Sobolewska, kuratorka festiwalu Stolica Języka Polskiego.
Audio
  • Jak wzmocnić kulturalną mapę Polski? (Klub Trójki)
W Szczebrzeszynie trwa, pod patronatem Programu 3 Polskiego Radia, festiwal Stolica Języka Polskiego. Do urokliwego miasteczka na Roztoczu, wielu Polakom znanemu przede wszystkim dzięki chrząszczowi z wiersza Jana Brzechwy, zjechali się pisarze, muzycy, aktorzy z całej Polski
W Szczebrzeszynie trwa, pod patronatem Programu 3 Polskiego Radia, festiwal Stolica Języka Polskiego. Do urokliwego miasteczka na Roztoczu, wielu Polakom znanemu przede wszystkim dzięki chrząszczowi z wiersza Jana Brzechwy, zjechali się pisarze, muzycy, aktorzy z całej PolskiFoto: PAP/Adam Hawałej

Roztocze, szczególnie w czasie trwania festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie staje się bardzo ważnym regionem na kulturalnej mapie Polski. Co można zrobić, by stało się tak nie tylko w czasie ważnych wydarzeń i by również mniejsze miejscowości przyciągały ofertą kulturalną?

- Paweł Kubicki, badacz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zauważył, że w mniejszych ośrodkach jak Szczebrzeszyn czy Zamość zaczyna się dziać podobny proces, który kilka lat temu zapoczątkował się w metropoliach w związku ze staraniami o Europejską Stolicę Kultury. Był moment w okresie transformacji, kiedy wszystkie miasta dążyły do tego samego: chciały nadrobić zapóźnienia infrastrukturalne i cezurą tego etapu był rok 2012 i turniej Euro, zaś potem w cenie było odkrywanie tożsamości, oryginalności, do czego oczywiście służy kultura - opowiada Edwin Bendyk, publicysta.

W programie mówiliśmy o tym, co pomaga, by polskie miasta wyładniały również pod względem inicjowanych w nich projektów i jakie są sposoby na odzyskiwanie dumy w przypadku mieszkańców mniejszych miast. Opowiadaliśmy również dlaczego spotkania literackich w miasteczkach i na prowincji często cieszą się znacznie większą frekwencją niż te w dużych miastach.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
ProwadziMichał Nogaś
Goście: Justyna Sobolewska (kuratorka festiwalu Stolica Języka Polskiego, dziennikarka "Polityki"), Mateusz Piotrowski (Stowarzyszenie Folkowisko w Gorajcu), Edwin Bendyk (publicysta zajmujący się problematyką cywilizacyjną i rozwojem regionów), Piotr Duda (szef Stolicy Języka Polskiego)
Data emisji: 2.08.2016
Godzina emisji: 21.09

sm/mk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Lepiej żyć dla ojczyzny czy za nią umrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 13:52
"Ostatni" - taki tytuł nosi najnowsza książka Emila Marata i Michała Wójcika. To historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego ps. "Upłaz".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sto tysięcy listów autorki Muminków

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 14:31
Spotkania w nowym cyklu audycji "Książka na lato" Michał Nogaś zaczął od "Listów" Tove Jansson.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójka na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 15:30
W dniach od 31 lipca do 7 sierpnia w Szczebrzeszynie odbędzie się – po raz drugi – Festiwal Stolica Języka Polskiego.
rozwiń zwiń