Kultura

Piotr Zychowicz o człowieku sowieckim: tchórzliwy, podły, nadal żywy

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 13:46
- Jestem głęboko przekonany, że komunizm i bolszewizm były systememami po wielokroć gorszym niż narodowy socjalizm niemiecki - mówił w Trójce autor książki "Sowieci".
Audio
  • Piotr Zychowicz opowiada o "Sowietach" (Historie jak z książki/ Trójka)
Gość Trójki mówił w audycji m.in. o tym, dlaczego jego zdaniem człowiek sowiecki niestety przeżył swojego kreatora
Gość Trójki mówił w audycji m.in. o tym, dlaczego jego zdaniem człowiek sowiecki "niestety przeżył swojego kreatora"Foto: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Książka Piotra Zychowicza to w większości wywiady z polskimi i zagranicznymi historykami. Część powstała podczas jego pracy dziennikarskiej, a część specjalnie na potrzeby publikacji. - To próba całościowego spojrzenia na bolszewizm i Związek Sowiecki, ale przez pryzmat bardzo ciekawych ludzi i epizodów, ale też często przez przerażające a bardzo mało znane fakty - tłumaczył autor.


sowieci okładka.jpg

Piotr Zychowicz opisuje m.in. zapomniane bestialskie zbrodnie popełnione przez Sowietów oraz wojnę wywiadowczą między II RP a ZSRS. W "Sowietach" znalazły się też opowieści o wielkich prowokacjach KGB i krwawych wewnętrznych czystkach. O gwałcicielach z Armii Czerwonej i kanibalach z łagrów Gułagu. Autor rozprawia się również z mitami "wielkiej wojny ojczyźnianej", które stanowią fundament polityki historycznej współczesnej Rosji.

W Trójce autor tłumaczył m.in. jaki jest człowiek sowiecki i dlaczego - jego zdaniem - ów człowiek ma się cały czas dobrze, a spotkać go można także w Polsce.  

Ponadto w audycji stałe cykle, a w nich:

  • autor rekomenduje: Sławomir Leśniewski "Potop. Czas hańby i sławy 1655-60", Anna Mazurkiewicz "Uchodźcy polityczni z Europy Środkowo-Wschodniej w amerykańskiej polityce zimnowojennej"
  • rekomendacja gościa: dr Robert Gawkowski poleca książkę "Sport i wojna" Ryszarda Wryka
  • Koryfeusze: Maria Czaplicka – postać polskiej etnograf i podróżniczki (czytaj więcej>>>)
  • felieton prof. Kopczyńskiego: polski portret trumienny

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Piotr Zychowicz (dziennikarz, pisarz, publicysta historyczny), dr Robert Gawkowski (historyk sportu, kustosz muzeum UW)
Data emisji: 5.03.2017
Godzina emisji:
12.07

ei/bch


 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Losy Zofii Posmysz. Koszmar, który utrwalił wiarę

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 13:00
- Fenomen pani Zofii polega na tym, że ona, jak twierdzi, wyszła z Oświęcimia. Wyszła to znaczy wyzdrowiała, bo na Oświęcim się choruje. To jest zdiagnozowana choroba - mówi w "Historiach jak z książki" autor "Królestwa za mgłą", Michał Wójcik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joseph Conrad - pisarz trzech kultur

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 21:30
- Muzeum Josepha Conrada w Berdyczowie powstało z inicjatywy prof. Zdzisława Najdera przy wsparciu Ministerwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomysł zrodził się jeszcze w latach 90. Muzeum powstawało w wielkich trudach - mówi Katarzyna Jakimiak z Muzeum Literatury.
rozwiń zwiń