Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Przemoc w rodzinie

play_arrow

czytaj więcej

"Msza beatowa to było wydarzenie"

Pół wieku temu, światło dzienne ujrzało niezwykłe oryginalne dzieło muzyczne jak na tamte czasy - Msza bitowa „Pan przyjacielem moim” z muzyką Katarzyny Gartner. O znaczeniu sztuki w przestrzeni sakralnej opowiadał poeta i autor tekstów i oratoriów, Ernest Bryll.
play_arrow

czytaj więcej

Kim jestem w oczach Boga?

"Jestem" pod takim hasłem na polach lednickich spotkali się w sobotę 2 czerwca młodzi uczestnicy wydarzenia Lednica 2000. Tradycja zapoczątkowana przez ojca Jana Górę wciaż kontynuowana jest przez jego współbraci dominikanów. Mówił o tym gość audycji o. Mariusz Tabulski - paulin.
play_arrow

czytaj więcej

Dzień Matki

Maj - miesiąc Maryjny - skłania do refleksji na temat Maryi, naszej Matki i Królowej narodu polskiego. Na ile macierzyństwo Matki Chrystusa może być wzorem dla matek ziemskich? Czy Maryja jest dla nas bardziej Matką czy Królową? Na ile nasz kult maryjny jest zrozumiały dla innych nacji i skąd wypływa? Jaką wizję Maryi przedstawia papież Franciszek i na ile jest ona spójna z naszą tradycyjną religijnością.
play_arrow

czytaj więcej

Oblaci Maryi Niepokalanej na Madagaskarze

Wspomnienie Św. Eugeniusza de Mazenoda założyciela zgromadzenia zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI) obchodzimy 2 maja.  Jest to okazja, aby pokazać to zgromadzenie przez konkretny przykład: pracy polskich Oblatów na Madagaskarze.
play_arrow

czytaj więcej

Śladami budowanych mostów w Boliwii

Pomiędzy Europą a Boliwią od początku XVIII wieku budowane są muzyczne pomosty. W ten sposób najłatwiej skomunikować się, zrozumieć i budować lepszy świat. Wiedzieli o tym jezuici zakładając wioski misyjne, a w audycji Ślady na piasku opowiedzieli o tym goście znający rzeczywiśtość Ameryki Południowej.
play_arrow

czytaj więcej

Historia przydrożnych kapliczek

Na rozstajach dróg, przy mostkach, na dawnych miedzach, czyli  w miejscach granicznych - tam kiedyś stawiano kapliczki. W nich figurka - najczęściej Maryi. To przy nich, w maju gromadzili i gromadzą się ludzie, by modlić się do Matki Bożej.
play_arrow

czytaj więcej

Poezja kobiet z Ravensbruck

30 kwietnia mija 73 rocznica wyzwolenia obozu w Ravensbrück, którego więźniarkami były głównie kobiety. Instytut Pamięci Narodowej zorganizował z tej okazji konkurs dla młodzieży „Poezja kobiet z Ravensbruck”. Gośćmi audycji byli organizatorzy i uczestnicy konkursu, którzy historie obozowe znają z przekazów historycznych i rodzinnych.
play_arrow

czytaj więcej

Święty człowiek z Indii

play_arrow

czytaj więcej

Section21