Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Historia księdza Tadeusza Fedorowicza

To opowieść o drodze życiowej świętego kapłana, charyzmatycznego duszpasterza, świadka epoki naznaczonej przez dwa totalitaryzmy. O książce Izabeli Broszkowskiej "Szczęśliwe życie. Opowieść o księdzu Tadeuszu Fedorowiczu" mówił w audycji redaktor Cezary Gawryś.
play_arrow

czytaj więcej

Po co Kościół?

Nie tylko skandale, ale także szara i pełna skaz rzeczywistość nieustannie wystawia na próbę codzienność chrześcijan wierzących w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół. Pogłębioną refleksję na ten temat w kontekście problemów z jego wiarygodnością proponuje ks. Grzegorz Strzelczyk w książce "Po co Kościół", o której mówił w audycji Zbigniew Nosowski red. naczelny kwartalnika Wieź.
play_arrow

czytaj więcej

Prymas Wyszyński, a niepodległa

37 rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego przypadła w poniedziałek 28 maja, 3 dni wcześniej na warszawskich Bielanach odbyła się ogólnopolska konferencja pod hasłem "Prymas Wyszyński, a niepodległa". O spotkaniu mówiła dr. Ewa Czaczkowska, współorganizatorka konferencji.
play_arrow

czytaj więcej

Duchowość dla Warszawy

"Franciszek z Asyżu i jego bracia" napisana przez Wiesława Blocka (OFMCap) - to pierwsze w języku polskim tak szczegółowe opracowanie poświęcone towarzyszom św. Franciszka. Jak to się stało, że ten, który nie myślał o zakładaniu zgromadzenia, dał początek wielkiej rodzinie zakonnej? Jak tworzyła się wspólnota i jakie musiała pokonywać trudności? W audycji rozmowa z Katarzyną Gorgoń - redaktorką książki i o. Andrzejem Zającem - dyrektorem wydawnictwa Bratni Zew.
play_arrow

czytaj więcej

Duchowość dla Warszawy

Czym jest religijność neurotyczna, jak się przejawia i pod wpływem jakich czynników się kształtuje? To zasadnicze pytania  wykładu otwartego pt. "Zdrowa duchowość a religijność neurotyczna", który w ramach cyklu „Duchowość dla Warszawy” wygłosili znani terapeuci i rekolekcjoniści Monika i Marcin Gajdowie. Gościem audycji Lumen była s. dr Judyta Pudełko – wykładowca Collegium Joanneum, która po wykładzie poprowadziła dyskusję panelową.
play_arrow

czytaj więcej

Wiara w innych kontekstach kulturowych

Trójca Święta w kontekstach kulturowych - to hasło konferencji naukowej, którą w końcu kwietnia zorganizowała Katedra Misjologii Instytutu Dialogu Kultury i Religii Wydziału Teologicznego UKSW. Gośćmi audycji byli: organizator sesji o. dr hab. Tomasz Szyszka oraz ks. dr Ashenafi Yonas Abebe Shamalo, który podczas spotkania wygłosił referat nt. teologii i wizualizacji Trójcy Świętej w kulturze Etiopii.
play_arrow

czytaj więcej

Jak zachować wolność ducha?

„Czy Polska poradzi sobie bez Kościoła?”, pod takim tytułem zorganizowano w Warszawie sympozjum dla kandydatów do kapłaństwa. Jej inicjatorem był Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, a omawiane zagadnienia przedstawił gość audycji Lumen ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego. O neopogaństwie w dzisiejszym świecie mówiła zaś prof. Aniela Dylus.
play_arrow

czytaj więcej

Dekada "Teologii Politycznej"

„Solidarność i miłosierdzie” – to tytuł jubileuszowego, 10. numeru rocznika „Teologii Politycznej”, który poświęcony jest najważniejszym ideom, jakie rozkwitły w XX-wiecznej Polsce. W audycji rozmowa z Tomaszem Herbichem o rocznicy i najważniejszych wydarzeniach tej dekady.
play_arrow

czytaj więcej

Co każdy powinien wiedzieć o ateizmie?

Czy ateista, który odrzuca boski autorytet, może być dobrym człowiekiem? Takie pytanie stawia sobie Michael Ruse, autor popularnonaukowej książki, w której podjął się omówienie najważniejszych elementów tego światopoglądu. W audycji Lumen rozmowa z ks. prof. Jackiem Grzybowskim o książce p.t.: "Ateizm. Co każdy wiedzieć powinien".
play_arrow

czytaj więcej

"Nowe odczytanie codzienności"

Książka "Nowe odczytanie codzienności. Teksty wschodnich i zachodnich Ojców Kościoła" ma służyć reinterpretacji oraz odnowieniu i pogłębieniu „bycia chrześcijaninem” w czasach współczesnych. Nowowydany tomik zawiera wskazania Ojców Kościoła (Wschodniego i Zachodniego) na dzień powszedni całego roku. O najnowszej publikacji mówił o. dr Marek Blaza z Kolegium Bobolanum.
play_arrow

czytaj więcej

Jak wierzyć i nie zdziadzieć?

W Krakowie przy ulicy Stolarskiej mieszka siedemdziesięciosześcioletni dominikanin, który nigdy nie udaje i zawsze jest sobą. Ma dystans do siebie, ale potrafi walnąć pięścią w stół (lub ambonę), gdy dostrzega kłamstwo albo niesprawiedliwość. Niedawno napisał zaś książkę.
play_arrow

czytaj więcej

Rozmowy o Kościele i świecie

play_arrow

czytaj więcej

Section21