Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Prorok i buntownik

„Marcin Luter Prorok i buntownik” to spotkanie z bohaterem zdemitologizowanym, nie z symbolem, lecz żywym człowiekiem. O książce Lyndal Roper rozmawialiśmy w audycji Lumen z teologiem i filozofem dr. Sebastianem Dudą.
play_arrow

czytaj więcej

O przepaści pomiędzy wiarą i kulturą

We współczesnej perspektywie braku dialogu pomiędzy wiarą a kulturą szczególnie ważna wydaje się praca zbiorowa „Sztuka polska a Kościół dzisiaj. Analiza sztuki sakralnej w perspektywie jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski”. Opowiedział o niej redaktor tomu o. prof. Witold Kawecki.
play_arrow

czytaj więcej

Sacrum bajek kameruńskich

Te opowieści poruszają wyobraźnię i serce. Bajki z Afryki wprowadzają w świat egzotyczny i uniwersalny zarazem. Siostra Tadeusza Frąckiewicz przybliża świat, w którym sacrum splecione jest z profanum w zadziwiający sposób. Zapraszamy na rozmowę z autorką "Bajek kameruńskich".
play_arrow

czytaj więcej

"Nic na pokaz. Fenomen Brata Alberta"

To opowieść o świętym, który inspiruje do dzisiaj. Jej autorka Małgorzata Bilska zapytała m.in. Krzysztofa Zanussiego - reżysera, aktorkę Annę Dymną, malarza prof. Stanisława Rodzińskiego, Jana Melę - podróżnika o obecność brata Alberta w ich życiu.
play_arrow

czytaj więcej

Wiara i kultura miejscem apologii ludzkości

play_arrow

czytaj więcej

Tomasz z Akwinu. Portret

Książka Denysa Turnera skierowana jest do wszystkich chcących choć trochę lepiej zrozumieć św. Tomasza z Akwinu, będącego zdaniem autora kimś na miarę Dantego, Platona czy Szekspira – postaci, które pozostawiły po sobie „przekonująco i całościowo przepracowany wszechświat myśli”. W audycji Lumen zapraszamy na rozmowę z o. dr. Mateuszem Przanowskim na temat książki "Tomasz z Akwinu. Portret" - autorstwa Denysa Turnera.
play_arrow

czytaj więcej

Relacje religii i polityki

Ostatnie dekady pokazują, że religia która była przez ostatnie lata spychana na grunt prywatny, powraca ze zdwojoną siłą do życia publicznego. Gościem audycji Lumen był ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.
play_arrow

czytaj więcej

Podwawelskie spory o kształt wiary

Przedmiotem refleksji i żywych dyskusji konferencji pod  nazwą „Podwawelskie spory o kształt wiary" stały się wybrane i niesłychanie aktualne kontrowersje w teologii współczesnej. Omawiali je goście audycji: organizator sesji ks. dr hab. Damian Wąsek oraz prof. Piotr Sikora - autor jednego z referatów.
play_arrow

czytaj więcej

Wiara w objęciach niewiary

Dwaj wybitni pisarze chrześcijańscy: o. Anselm Grun oraz ks. Tomasz Halik opowiadają o własnym mocowaniu się z Bogiem i mierzeniu się ze współczesnymi obliczami ateizmu. Czy my, wierzący i niewierzący, rzeczywiście wiemy, co to znaczy wierzyć? Czy nadmiernie pewna swego wiara nie jest w gruncie rzeczy podobna do niewiary, która zamyka się na poszukiwanie Boga? Czy ateizm, jeśli jest żarliwym pytaniem o wiarę, nie jest jej wyznaniem? W audycji Lumen zapraszamy na rozmowę z teologiem duchowości o. dr. Markiem Kotyńskim wokół książki "Bóg zagubiony. Wiara w objęciach niewiary".
play_arrow

czytaj więcej

Reformacja. Rewolucja Lutra

Jubileusz 500-lecia reformacji po raz pierwszy w historii obchodzony był wspólnie zarówno przez protestantów jak i katolików. Stało się to możliwe dzięki duchowi ekumenicznemu. W tej właśnie perspektywie sytuuje się praca "Reformacja. Rewolucja Lutra" autorstwa Sebastiana Dudy, który był gościem audycji Lumen.
play_arrow

czytaj więcej

Chrześcijanie LGBT w Polsce

Obszerne studium środowiska homoseksualnych chrześcijan, którzy wbrew wszelkim trudnościom trwają przy swojej wierze przynosi praca zatytułowana: „W poszukiwaniu miejsca. Chrześcijanie LGBT w Polsce”. Książka Doroty Hall z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk została oparta na badaniach przeprowadzonych w latach 2011 – 2014. W audycji autorka opowiedziała o swojej pracy.
play_arrow

czytaj więcej

"Kościół odchodzi od europocentryzmu"

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Archidiecezjalna Rada Ekumeniczna przy Metropolicie Lubelskim, Polska Rada Ekumeniczna o. Lublin, Miasto Lublin oraz Urząd Marszałkowski w Lublinie zorganizowały w dniach 29–31 października 2017 r. Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny „Lublin miasto zgody religijnej (1317-2017)”. Gościem programu był ks. dr hab. Andrzej Pietrzak, który podczas kongresu wygłosił referat na temat dezeuropeizacji katolicyzmu.
play_arrow

czytaj więcej

Section21