Redakcja Programów Katolickich

100 lat objawień w Fatimie. Papież wyrusza do Portugalii

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 15:00
Zbliża się papieska podróż do Portugalii. W sobotę 13 maja papież Franciszek ogłosi świętymi rodzeństwo portugalskich dzieci, Franciszka Marto i Hiacyntę Marto, świadków objawień maryjnych w Fatimie.

Fatima to mała portugalska miejscowość, w której doszło do zdarzeń, które jak żadne wcześniej, wpłynęły na dzieje Kościoła, a nawet całego świata.

13 maja 1917 r. rozpoczęły się tam objawienia Maryi, Matki Chrystusa, która do 13 października ukazywała się trójce małych pastuszków – rodzeństwu Hiacynty i Franciszka Marto oraz ich kuzynce Łucji dos Santos. Spotkania z Matką Bożą poprzedziło w latach 1915-1916 trzykrotne ukazanie się małym Portugalczykom Anioła, który zapowiedział same objawienia. Orędzie skierowane przez Maryję do dzieci poruszyło miliony ludzi na całym świecie i w znacznym stopniu zmieniło historię.
Objawienia przekazywały Boże wezwanie do pokuty, nawrócenia, a zarazem ostrzeżenie przed skutkami dalszego, uporczywego trwania ludzkości w grzechach. Oprócz proroctw dotyczących przyszłych dziejów Europy i świata, „Jasna Pani” ujawniła i zapowiedziała też przyszłe losy dzieci. Ostatniemu objawieniu towarzyszyły niezwykłe zjawiska fizyczne, określane jako cud Słońca, czego bezpośrednimi świadkami było ponad 70 tysięcy ludzi.

Jan Paweł II właśnie w Fatimie w 2000 r. beatyfikował dwoje rodzeństwa. Franciszek zmarł w wieku 11 lat, a Hiacynta – 10, tym samym stali się oni najmłodszymi błogosławionymi w nowożytnych dziejach Kościoła.

Trzecia Tajemnica

Z objawieniami w Fatimie wiążą się przekazane dzieciom „tajemnice”. Najwięcej emocji i komentarzy budziła przez całe dziesięciolecia trzecia tajemnica, której treść była przeznaczona, według s. Łucji, wyłącznie dla Papieża i prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Jej wieloletni prefekt, kard. Joseph Ratzinger – obecnie papież Benedykt XVI – podkreślał nieraz, że trzecia tajemnica nie zawiera niczego, co byłoby niezgodne z przesłaniem ewangelicznym. Zapowiedź ujawnienia treści III Tajemnicy fatimskiej padła na zakończenie Mszy beatyfikacyjnej w Fatimie 13 maja 2000, a świat poznał ją 26 czerwca 2000.
To wstrząsająca wizja Anioła z ognistym mieczem podpalającego świat oraz Ojca Świętego, który pod ostrzałem wspina się na wysoką górę, na szczycie której wbity jest krzyż. Towarzyszą mu biskupi, księża, zakonnice, zakonnicy i świeccy. Klęcząc u stóp krzyża następca św. Piotra zostaje zabity przez grupę żołnierzy pociskami, ale także strzałami, zaś aniołowie zbierają przelaną krew męczenników do kryształowych konewek.

Ta tajemnica odnosi się, jak zapewniał w Fatimie sekretarz stanu, kard. Angelo Sodano, do przeszłości, a „wizja fatimska dotyczy przede wszystkim walki systemów ateistycznych przeciw Kościołowi i chrześcijanom oraz opisuje niezmierne cierpienia chrześcijan w stuleciu zamykającym drugie millenium” i jest to „niekończąca się Droga Krzyżowa”, której przewodniczą papieże XX wieku”.

Papieskie wizyty

Ojciec Święty Franciszek podkreślał, że przybywa do Portugalii jako pielgrzym. Dlatego w programie wizyty przewidziano czas na skupienie i modlitwę. Zaplanowano tylko dwa krótkie spotkaniami z przedstawicielami portugalskich władz: 12 maja, tuż po przylocie, papież spotka się z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą, a 13 maja rano z premierem kraju António Costą.

Franciszek będzie czwartym papieżem, który odwiedzi portugalskie sanktuarium. Pierwszą wizytą papieża była obecność Pawła VI w 1967 r., w 50. rocznicę objawień. Kolejne podróże odbył Jan Paweł II (1982, 1991 i 2000) i Benedykt XVI (2010).
Wizyta Ojca Świętego podczas obchodów stulecia objawień, z jednej strony potwierdza jego wielkie nabożeństwo do Matki Boskiej, której poświęcił swój pontyfikat, z drugiej – ukazuje łączność papiestwa z portugalskim sanktuarium, widoczną szczególnie od października 1942 r., gdy – jeszcze w czasie trwania II wojny światowej – Pius XII poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi.

Kluczowymi wydarzeniami podczas pobytu Franciszka w Fatimie będzie wieczorne czuwanie w kapliczce objawień, a także przedpołudniowa Msza św. przed bazyliką Matki Bożej Różańcowej, w czasie której kanonizuje Hiacyntę i Franciszka Marto.
Papież opuści Portugalię 13 maja po południu, po wspólnym obiedzie z portugalskimi biskupami.

Przemysław Goławski