Historia

Warszawa nieznana. Co było w miejscu obecnego Pałacu Kultury i Nauki?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 09:34
Jak wyglądał przed wojną teren, który obecnie zajmuje PKiN? Co stało się z mieszkańcami tego kwartału miasta po wojnie? Na te i inne pytania starała się odpowiedzieć w radiowej Jedynce Magdalena Stopa, historyk sztuki i varsavianistka.
Audio
  • Zanim nastał Pałac Kultury i Nauki (Jedynka/Naukowy zawrót głowy)
Pałac Kultury i Nauki
Pałac Kultury i NaukiFoto: Marcin Białek/Wikimedia Commons/CC

Magdalena Stopa, która zbiera wspomnienia osób pamiętających czasy "przed Pałacem", mówiła w radiowej Jedynce, że w Warszawie jest bardzo dużo obszarów, których historią można się zająć, ale ten teren wybrała dlatego, że stoi tam PKiN i otacza go niezagospodarowana przestrzeń, na której nie zostały żadne budynki z przedwojennej zabudowy.

- Poza tym jest to najbardziej znane miejsce w mieście, a być może nawet najbardziej znana część Warszawy w Polsce, czy też na świecie - dodała gość Jedynki.

Przed wojną, jak i dziś, ten obszar stanowił centrum Warszawy. Jak to miejsce wyglądało przed 1939 rokiem? Magdalena Stopa tłumaczyła, że ten obszar został zmieniony tak skutecznie, że obecnie oprócz osób, które pamięcią sięgają do przedwojennych lat oraz garstki varsavianistów i historyków, nikt nie wie co tam było.

- Biegły tam ulice, była to dzielnica mieszkaniowa, gdzie znajdowało się około 180 domów. W większości były to kamienice mieszkalne, wysokie, minimum czteropiętrowe. Oczywiście był również dworzec, którego już w tym miejscu dzisiaj nie ma. Pozostał po wojnie Dworzec Śródmieście, na bazie wcześniejszych rozwiązań - wyjaśniła historyk sztuki.

- Znajdowało się tam również kilka szkół, a także Gmach Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Pracowników Handlowych i Przemysłowych, ważny budynek dla tego obszaru, ponieważ w czasie okupacji mieścił się tam Dom Sierot. Przy Zielnej 25 stała natomiast kamienica Bractwa Subiektów Handlowych, gdzie w grudniu 1918 zawiązała się Komunistyczna Partia Robotnicza Polski, czyli późniejsza KPP - dodała gość Jedynki.

Poszczególne kwartały wyznaczała siatka ulic: Zielna, Wielka, Chmielna, Złota, Sienna, Pańska i Śliska, a także Mariańska i Sosnowa. - Pierwszą ulicą równoległą do Marszałkowskiej była Zielna, której fragmenty jeszcze istnieją, a następną była ulica Wielka, po której nie ma już śladu - mówiła Stopa.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Posłuchaj całej rozmowy Katarzyny Kobyleckiej z Magdaleną Stopą.

mr/ag

Czytaj także

Płyta Pałacu Kultury zgrzyta. 60. urodziny PKiN

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 01:54
- Warszawa jest bardzo żywa, nawet odważyłbym się porównać ją z Berlinem. Ma szanse być nowym Berlinem - mówi Łukasz Lendziński. W "Kulturze w Radiowej Jedynce" rozmawialiśmy o polskiej stolicy i jej sercu - placu Defilad wraz z górującym nad nim Pałacem Kultury i Nauki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa: Pałac Krasińskich odzyska swój dawny blask

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 17:07
- Dla mnie to wielka radość, że Warszawa doczeka się rewitalizacji jednego z największych, wprawdzie nie do końca zachowanych, ale jednak - częściowo ocalałych z pożogi wojennej - zabytków doby baroku - mówiła minister kultury Małgorzata Omilanowska.
rozwiń zwiń