Historia

Prof. Brzeziński odebrał Nagrodę im. Nowaka-Jeziorańskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 22:52
Podczas laudacji dyrektor Ossolineum Adolf Juzwenko podkreślił, że nagrodę przyznano za zasługi w tworzeniu suwerennej i demokratycznej Polski oraz w wprowadzeniu jej w struktury euroatlantyckie.
Prof. Zbigniew Brzeziński
Prof. Zbigniew BrzezińskiFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Zbigniew Brzeziński powiedział, że każda obecność w Polsce ma dla niego wielkie znaczenie, ponieważ oddaje mu to, czego życie mu nie dało, czyli bezpośredniego udział w życiu kraju.
- Mój starszy brat wziął udział w II wojnie światowej w armii generała Maczka. A źródłem mego głębokiego zadowolenia jest fakt, że ja miałem okazję wziąć bezpośredni udział w zimnej wojnie i przyczynić się do jej końca, i do treści jej końca, czyli odzyskania niepodległości przez Polskę - dodał.
Akt przyjaciela
Laureat wyjaśnił, dlaczego zdecydował się przyjąć tę nagrodę, choć przed laty postanowił zrezygnować z przyjmowania wszelkich wyróżnień.
- Wiem, że Jan Nowak-Jeziorański przed śmiercią wymienił mnie jako jednego z ewentualnych odbiorców tej nagrody. Dlatego przyjmuję ją w pewnym sensie od niego, jako akt przyjaciela. Przyjmuję od kogoś, kogo niezmiernie szanowałem, podziwiałem i z którym bezpośrednio współpracowałem - mówił Brzeziński.

Zobacz serwis specjalny II wojna światowa >>>

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl >>>
Laureat finansową część nagrody przeznaczył na działalność Kolegium Europy Wschodniej, założonego przez Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.
Zbigniew Brzeziński urodził się 28 marca 1928 r. w Warszawie, do szkoły podstawowej chodził w Przemyślu. W 1938 roku, w wieku 10 lat, wyjechał do Kanady, gdzie jego ojciec został skierowany na placówkę dyplomatyczną. Tam rodzinę Brzezińskich zastała wojna. Zdecydowali się pozostać na emigracji po dojściu komunistów do władzy w Polsce.
Brzeziński studiował nauki polityczne i ekonomię na uniwersytecie McGill w Montrealu, w 1953 roku obronił doktorat z nauk politycznych na Harvardzie, gdzie był wykładowcą do 1960. W 1958 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Jest twórcą powołanego na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku Instytutu Badań nad Przemianami Międzynarodowymi.
W latach 1977-1981 Brzeziński był doradcą prezydenta USA Jimmy'ego Cartera do spraw bezpieczeństwa narodowego i w tym czasie wywierał znaczący wpływ na amerykańską politykę zagraniczną. Postulował zaangażowanie USA w popieranie antysowieckiej partyzantki w Afganistanie i antykomunistycznego ruchu Solidarności w Polsce.
pp/PAP

Czytaj także

Zbigniew Brzeziński o Janie Karskim

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 19:40
24 kwietnia mija 100. rocznica urodzin Jana Karskiego. W "Sygnałach dnia" wywiad ze Zbigniewem Brzezińskim, amerykańskim politologiem polskiego pochodzenia, byłym doradcą prezydenta Cartera d/s bezpieczeństwa narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Brzeziński: wiedza o Janie Karskim w USA jest ograniczona

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 08:49
Sytuację, zdaniem byłego doradcy prezydenta USA Jimmy'ego Cartera, w niewielkim stopniu zmienia najnowsza publikacja książki Jana Karskiego pt. "Tajne Państwo" oraz uroczystości związane z 100. rocznicą jego urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Brzeziński: Jestem pełen szacunku dla Lecha Wałęsy (druga audycja Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", 30.05.1989)

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 07:50
rozwiń zwiń