Historia

70. rocznica Powstania Warszawskiego. Ołdakowski: powstania nie da się zinterpretować w jeden jedyny sposób

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 11:33
W czasie powstania po jednej stronie stali okupanci, po drugiej - ludzie, którzy pragnęli wolności. Młodzież szuka w tej opowieści inspiracji, ponieważ tęskni za światem, który był czarno-biały - mówi PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan OłdakowskiFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Ołdakowski uważa, że bez wiedzy o Powstaniu Warszawskim nie da się zrozumieć historii współczesnej Warszawy. - To miasto jest obecnie chaotyczne urbanistycznie, niespójne socjologicznie, ale za to żywiołowo rozbudowywane. Przyciąga wielu ludzi, którzy się z nim utożsamiają. (…) W muzeum chcemy opowiadać historię PW, a także dzieje stolicy w szerszym kontekście. Nie tylko poprzez ekspozycję muzealną, ale poprzez wychodzenie poza mury placówki, działanie w przestrzeni miasta - zaznacza.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>

- Musimy opowiadać naszą historię tak, aby była dobrze zrozumiana. Dlatego też prowadzimy działania adresowane do osób w różnym wieku. Powstanie Warszawskie jest wydarzeniem bardzo dramatycznym, ale składa się ono z różnych elementów; nie da się zinterpretować w jeden jedyny sposób. Dlatego też muzeum prowadzi różnorodne działania. Jeżeli robimy zajęcia dla dzieci, to nie straszymy ich powstaniem. Opowiadamy im specjalną historię - wykorzystując teorię ról społecznych mówimy o powstaniu przez pryzmat zadań ludzi, którzy w nim uczestniczyli - podkreśla.

Znany pisarz ostro o Powstaniu Warszawskim: prawda jest fałszowana. Ono wydłużyło wojnę >>>

Dyrektor muzeum mówi w rozmowie z PAP, że dla każdego z odbiorców przygotowana jest "trochę inna opowieść". - Jest ona rozpięta między dramatem powstania a wymiarem moralnym polskiego oporu przeciw totalitarnemu złu. Opowiadamy o tym, że okupacja niemiecka była złem i przeciwstawienie się jej, zaprotestowanie przeciw rozstrzeliwaniu ludzi na ulicach, było czymś dobrym. Mówimy o tym, że powstańcy mieli rację, stali po dobrej stronie. Oni po prostu chcieli żyć w wolnym kraju - dodaje.

Kiedy dwa lata temu prowadzono badania nad marką Warszawy, okazało się, że dla 41 proc. Polaków Muzeum Powstania Warszawskiego jest najważniejszą atrakcją turystyczną stolicy. - Odwiedza nas ponad 0,5 mln osób rocznie. W tym roku także jesteśmy spokojni o frekwencję, będzie ona wyższa niż przed laty ze względu na okrągłą rocznicę powstania. Fakt, że frekwencja w muzeum utrzymuje się na pewnym poziomie, a nawet rośnie, udowadnia, że Polacy i turyści od wielu lat doceniają nasze działania. Gdyby do muzeów nikt nie przychodził, byłyby one niepotrzebne - zaznacza Jan Ołdakowski.

Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego >>>

PAP/aj

Czytaj także

Nowy sondaż: większość Polaków uważa, że Powstanie Warszawskie miało sens

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 22:50
Z badania CBOS wynika, że 61% respondentów uważa, że Powstanie Warszawskie było potrzebne i dobrze, że do niego doszło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Prapremiera "Miasta 44" na Stadionie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 08:40
W środę wieczorem na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się pokaz specjalny opowiadającego o Powstaniu Warszawskim filmu fabularnego "Miasto 44" w reżyserii Jana Komasy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znany pisarz ostro o Powstaniu Warszawskim: prawda jest fałszowana. Ono wydłużyło wojnę

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 10:27
Gdyby Powstanie Warszawskie nie wybuchło, wojna być może trwałaby krócej, krócej też dymiłyby kominy Oświęcimia - mówi w rozmowie z PAP pisarz i publicysta Tomasz Łubieński. Jego zdaniem popkultura spłyca i fałszuje prawdę o powstaniu.
rozwiń zwiń