Muzyka

Anja Orthodox: Tomek Beksiński mnie zostawił...

26.11.2011 00:00
26 listopada mija 53. rocznica urodziny wybitnego radiowca i tłumacza. W "Muzycznej Jedynce" wspominała Tomasza Beksińskiego jego przyjaciółka Anja Orthodox

– Takiego przyjaciela nie miałam nigdy przedtem, ani nigdy potem – mówi artystka o wybitnym radiowcu oraz tłumaczu. – Popełniając samobójstwo w 1999 roku, Tomek osierocił mnie i wiele innych osób.

Anji Orthodox nie mogło zabraknąć na dedykowanej Beksińskiemu (i opartej na jego tekstach) płycie, stworzonej przez muzyków elektronicznego duetu OMNI oraz wokalistę grupy Mech. Orthodox zaśpiewała piosenkę "Po deszczu", stanowiącą przewrotnie stoicką wizję świata po zagładzie atomowej...

– Teksty Tomka znam nie od dziś. Dzięki niemu zrozumiałam, czym jest twórcze tłumaczenie – mówi artystka o swoim interpretowaniu liryki przyjaciela. – Zresztą to właśnie on tworzył anglojęzyczne wersje piosenek Closterkellera.

Nowej płycie zespołu Anji Orthodox poświęcona była druga część jej rozmowy z Adamem Dobrzyńskim. Artystka nazwała "Bordeaux" – pierwszy w jej dorobku album konceptualny – swego rodzaju... telenowelą. Tyle że bohaterowie opowieści – para nadwrażliwych mistyków – odbiegają nieco od telewizyjnych stereotypów: Ona ściąga na nich fatum; On musi zginąć, pozostawiając swoją partnerkę w poczuciu pustki... Trudno się dziwić, że neurotycznego Beksińskiego połączyła z Orthodox wyjątkowo silna więź.

Goszcząca w "Muzycznej Jedynce" artystka wyjaśniła także, dlaczego warto przekładać na polski anglojęzyczne teksty Beksińskiego i jak Closterkeller stał się "firmą rodzinną". Posłuchajcie fragmentu audycji.

Płyta "Tomek Beksiński" projektu OME objęta została patronatem Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyczny hołd złożony Tomkowi Beksińskiemu

17 października na sklepowe półki trafi płyta będąca wynikiem współpracy grupy OMNI i Macieja Januszko z formacji MECH. Na krążku zatytułowanym "tOMEk Beksiński", który został stworzony z myślą o uczczeniu artysty, będzie można znaleźć dziesięć piosenek.
Posłuchaj
02'58 Rozmowa o płycie „tOMEk Beksiński”
więcej

Osiem z nich nagranych zostało właśnie do tekstów wybitnego polskiego dziennikarza muzycznego, które powstały jeszcze w latach osiemdziesiątych do utworów skomponowanych przez OMNI. Nagrane wtedy w wersji "demo" czekały one na "odpowiedniego wokalistę" aż do tej chwili. Taki znalazł się w projekcie OME, który powstał z połączenia OMNI i MECH.

W tworzeniu płyty "tOMEk Beksiński" udział wzięło wielu wybitnych artystów. Wśród nich znaleźli się m.in. Łukasz Rychlicki, Jerzy Styczyński, Robert Fijałkowski, Wojtek Waglewski czy Anja Orthodox. Jak zdradza Anja, Beksiński był jej przyjacielem i bardzo za nim tęskni. Te uczucia skłoniły ją do przyłączenia się do pracy nad krążkiem.

Jak tłumaczy Rafał Błażejewski z OMNI, płyta będzie utrzymana w stylu New Romantic. – Jest to jednak mocne, elektroniczne, stare granie – dodaje.

Tomek Beksiński przez wiele lat współpracował z Programem II i III Polskiego Radia. Był także tłumaczem języka angielskiego. Przetłumaczył m.in. filmy o Jamesie Bondzie i twórczość telewizyjną grupy Monty Pythona.

Więcej o postaci Beksińskiego i płycie stworzonej z myślą o tym dziennikarzu dowiesz się słuchając audycji "Stacja Kultura".

ap

Czytaj także

Telenowela Closterkellera

Anja Orthodox - wokalistka Closterkellera - zdradziła w Czwórce kulisy mrocznej historii rozgrywającej się na krążku "Bordeaux", najnowszej płycie zespołu.
Posłuchaj
13'36 Anja Orthodox w Czwórce
więcej

- Ta płyta jest napisana jako spójna opowieść. Gdy się zna historię, którą na niej snuję od początku, to działa trzy razy silniej – mówiła Anja Orthodox w audycji Bartka Koziczyńskiego o dziewiątej studyjnej płycie Closterkellera. Album "Bordeaux", który swoją premierę miał 16 września, to pierwsze w dziejach zespołu wydawnictwo pomyślane jako koncept album.

- Tematem tej płyty jest próba walki człowieka z  fatum i czasem. Ukazane jest to przez pryzmat związku dwojga ludzi o imionach Ona i On. W zasadzie to byłaby taka telenowela, gdyby nie osoby bohaterów: uduchowione, piękne, mistyczne – zdradziła w Czwórce kulisy swojej płytowej opowieści wokalistka zespołu.

Na pierwszy singiel promujący album, zespół wybrał utwór "Bez odwrotu", zainspirowany twórczością Tomasza Beksińskiego.

Aby dowiedzieć się więcej o nowej płycie Closterkellera i o personalnych zmianach wewnątrz grupy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

Czytaj także

Teksty były esencją życia Beksińskiego

18.10.2011 17:00
- Doszliśmy do wniosku, że musimy przekazać tę treść w 100 proc. Te teksty są przerażające, opisują historię jego życia - argumentuje przetłumaczenie tekstów Tomka Beksińskiego z angielskiego na polski Maciejem Januszko, współtwórca płyty "tOMEk Beksiński".
Okładka płyty tOMEk Beksiński
Okładka płyty "tOMEk Beksiński"
Posłuchaj
14'33 Minimax 16.10.2011
więcej

Tomasz Beksiński, jeden z najbardziej charyzmatycznych polskich dziennikarzy muzycznych, co jakiś czas, w latach 1983-1984 r., pojawiał się towarzysko na próbach elektronicznego zespołu OMNI. Pewnego dnia przyniósł ze sobą teksty do piosenek duetu.

- Nasze zaskoczenie było totalne, ponieważ nigdy nie zlecaliśmy Tomkowi pisania tekstów, a jak się okazuje, gdzieś tam za naszymi plecami je pisał – wspomina  Rafał Błażejewski z OMNI, który wraz z kolegą z zespołu Marcelim Latoszkiem oraz liderem Mchu Maciejem Januszko gościli w audycji "Minimax".

- Niestety okazało się, że piosenki były zbyt awangardowe i nie mogliśmy znaleźć wydawcy – dodaje.

Pierwotnie wszystkie teksty były napisane w języku angielskim, co dla Beksińskiego, jako tłumacza z tego języka było czymś naturalnym. Część utworów usłyszymy jednak teraz po polsku.

– Polski odbiorca, słuchając tekstu w języku angielskim, odbiera piosenkarza i linię melodyczną jako kolejny instrument – tłumaczy Maciej Januszko. Dodaje, że teksty w przypadku piosenek Tomka Beksińskiego są niezwykle istotne, nie są miałkie, więc słuchacz powinien móc je gruntownie zrozumieć, co byłoby niemożliwe, gdyby były śpiewane w obcym języku.

– Teksty są samą esencją Tomka, historią jego życia i tragicznej śmierci - ocenia Januszko.

Na płycie usłyszymy zderzenie wręcz radosnych melodii OMNI z przygnębiającymi tekstami Tomka o wojnie atomowej, śmierci, niespełnionej miłości.

W nagraniu płyty "tOMEk Beksiński" udział wzięli między innymi znajomi Tomka, jak Anja Orthodox, której - jak podkreślają nasi goście - nie mogło zabraknąć. 

Tomek Beksiński był dziennikarzem muzycznym, wieloletnim pracownikiem Polskiego Radia, początkowo Programu 2, a potem Trójki. W Programie 3 prowadził "Muzyczną pocztę UKF" i "Trójkę pod księżycem". Nie ma go już z nami od 12 lat.

Czytaj także

Closterkeller zagrał w Trójce (wideo)

24.10.2011 14:00
Zespół odwiedził Studio im. Agnieszki Osieckiej w ramach Abracadabra Gothic Tour 2011 – trasy promującej nowy album "Bordeaux".
Closterkeller w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej
Closterkeller w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki OsieckiejFoto: PR/W. A. Jurzyk
Obejrzyj
Closterkeller cz. 1
Closterkeller cz. 2
Closterkeller cz. 3

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

Closterkeller powstał w 1988 r. Liderką zespołu jest Anja Orthodox – jedna z czołowych, polskich wokalistek rockowych, obdarzona charakterystycznym głosem, charyzmą i manierą wokalną, która uczyniła z niej wzorzec do naśladowania dla wielu młodych wokalistek rockowych. Jej teksty to mroczna i pełna metafor poezja, która stanowi także bardzo ważny atut zespołu.

Z biegiem lat Closterkeller zyskał miano formacji kultowej. Popularność zawdzięcza dużej różnorodności stylistycznej utworów. Od czasów debiutu muzyka grupy przeszła swoistą ewolucję od zimnofalowych brzmień, poprzez flirt z ciężkim metalem do psychodelicznego, nieco "zakręconego" pop-rocka z elementami gotyku.

Album "Bordeaux" został wydany 16 września.