Raport Białoruś

"Bliscy Mickiewiczowi". Białoruś: obchody 220. rocznicy urodzin Zana i Czeczota

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 08:00
W ramach Roku Kultury na Białorusi odbyły się uroczystości upamiętniające poetów Tomasza Zana i Jana Czeczota. Przedstawiciele środowisk białoruskich i polskich złożyli kwiaty na grobie Zana w Smolanach pod Orszą na wschodzie kraju.
Audio
  • Białoruś: kwiaty na mogile Tomasza Zana. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Romasz Zan
Romasz ZanFoto: Anton Tepplar (1804-post 1839)/polona.pl/domena publiczna

W sobotnich uroczystościach w Smolanach uczestniczyli przedstawiciele Narodowego Muzeum Sztuki, środowisk twórczych i uniwersyteckich. Stronę polską reprezentował m.in. ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik.

- Tomasz Zan, polski poeta, geolog, działacz Towarzystwa Filomatów i Zgromadzenia Filaretów, jest bardzo związany z ziemią białoruską. Cieszę się, że wspólnie z przedstawicielami kół twórczych i uniwersyteckich na Białorusi uczestniczymy wspólnie w tych uroczystościach – mówił ambasador Pawlik dziennikarzom po złożeniu kwiatów na grobie Zana.

I Zan, i Czeczot byli ludźmi bliskimi Adamowi Mickiewiczowi – powiedział Pawlik. Przypomniał, że mogiła Zana została 20 lat temu odnowiona ze środków Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, dziękował miejscowym władzom, że dbają o grób Zana i pamięć o „tym ważnym Polaku, synu ziemi białoruskiej”.

Romantycy, bliscy autorowi "Dziadów"

Wizyta w Smolanach była częścią uroczystości „Wielcy romantycy ojczyzny”, upamiętniających Tomasza Zana (1796-1847) i Jana Czeczota (1796-1855), wybitnych działaczy społecznych, twórców i członków tajnych organizacji polskich na Uniwersytecie Wileńskim.

Obchody zorganizowały wspólnie białoruskie Narodowe Muzeum Sztuki, Instytut Polski w Mińsku, ambasada RP z „Międzynarodowym Towarzystwem Białorutenistów”. W piątek w Muzeum Wańkowiczów w Mińsku, będącym filią Narodowego Muzeum Sztuki, odbył się wieczór artystyczny poświęcony pamięci obu poetów.

Wicedyrektor Narodowego Muzeum Sztuki Siarhiej Wieczar mówił w piątek, że obchodzony w 2016 roku Rok Kultury stał się okazją do upamiętnienia twórców, którzy "przynależą jednocześnie do kultury polskiej, białoruskiej i litewskiej”.

Zan i Czeczot pochodzili z terenów obecnej Białorusi i w swojej twórczości wykorzystywali elementy miejscowego folkloru i kultury. - Połączyliśmy te obchody we wspólną imprezę, bo obaj twórcy pochodzili z jednego środowiska, Uniwersytetu w Wilnie, byli kolegami i wspólnie działali. Obaj pozostawili ważny ślad w kulturze białoruskiej– ocenił Wieczar.

Wieczar pwiedział, że trzeba poszerzyć wiedzę m.in. o Tomaszu Zanie. - Uważam że to sprawa honoru wszystkich Białorusinów, aby nazwisko Tomasza Zana było bardziej znane w naszym kraju - powiedział wicedyrektor Muzeum Narodowego. Siarhiej Wieczar zaznaczył, że w przyszłości należałoby pomyśleć o upamiętnieniu Tomasza Zana w pobliskiej miejscowości Kochaczyn. Tam znajdował się majątek w którym poeta mieszkał w ostatnich latach życia.

Przyrodnik i etnolog

Zan i Czeczot studiowali na różnych fakultetach Uniwersytetu w Wilnie. Obaj zostali przez władze carskie zesłani w głąb Rosji za działalność w tajnych stowarzyszeniach. Wieczar przypomniał, że Zan był nie tylko poetą, ale również wybitnym naukowcem. Będąc w zsyłce na Syberii uczestniczył w ekspedycjach naukowych, założył w Orenburgu muzeum historyczno-przyrodnicze.

Czeczot – poeta i etnograf - zbierał folklor ze swoich rodzinnych terenów. Jego utwory opracowywał później nasz słynny (Stanisław) Moniuszko, twórca pierwszej opery polskiej, ale także białoruskiej – mówił Wieczar.

PAP/IAR/agkm


bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: w Mińsku stanął pomnik Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 00:01
Pomnik Stanisława Moniuszki i współpracującego z nim dramaturga Wincentego Dunina-Marcinkiewicza został w sobotę 3 września uroczyście odsłonięty koło ratusza na placu Wolności w Mińsku, w pobliżu którego kompozytor mieszkał. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 949 rocznicy istnienia białoruskiej stolicy.
rozwiń zwiń