Raport Białoruś

Karta zgromadzi świadectwa o najnowszej historii Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 17:42
Ośrodek Karta zamierza stworzyć Międzynarodowe Archiwum Białoruskie. Dyrektor Karty Zbigniew Gluza mówi, że obecne władze Białorusi nie wspierają prac nad dokumentowaniem historii, a wręcz ją fałszują. Stąd Karta chce ocalić zbiorową pamięć Białorusi.
Karta zgromadzi świadectwa o najnowszej historii Białorusi
Foto: mat. promocyjne

Dokumenty pisane, wspomnienia i dzienniki, publikacje, fotografie, filmy i relacje ma gromadzić Międzynarodowe Archiwum Białoruskie, które planuje stworzyć Ośrodek Karta. Zbiory mają stanowić "centrum prac na rzecz zbiorowej pamięci Białorusi".

- Białoruś nie zapisuje swojej historii najnowszej. Obecna władza tego kraju nie tylko nie wspiera prac nad dokumentowaniem przeszłości, ale działa wprost w intencji jej fałszowania. Dlatego też centrum prac na rzecz zbiorowej pamięci Białorusi musi powstać poza jej granicami - podkreśla prezes Ośrodka Karta Zbigniew Gluza.

Karta planuje w ciągu najbliższego półrocza utworzyć w Warszawie Międzynarodowe Archiwum Białoruskie, które z czasem ma rozszerzyć działalność na inne kraje. "Na razie zapraszamy Białorusinów przebywających w Polsce. Od nich chcemy zacząć ten ruch niezależnej strategii pamięci" - zaznacza Gluza.

Archiwum ma zajmować się kwestiami związanymi głównie z XX wiekiem. Gromadzić będzie dokumenty pisane, wspomnienia i dzienniki, unikatowe publikacje, fotografie, filmy, nagrywane relacje - głównie w języku białoruskim, lecz akceptowane będą także inne języki. Według planów zbiory mają trafić do Mińska, kiedy "stanie się on stolicą demokratycznego państwa".

Ośrodek Karta zapowiada zorganizowanie w połowie czerwca w stołecznym Domu Spotkań z Historią spotkania pomysłodawców archiwum z Białorusinami zainteresowanymi współpracą. Mogą oni zgłaszać swój akces do 11 czerwca.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Pogoń" uczciła rocznicę pierwszego białoruskiego państwa

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013 09:00
W Mińsku otwarto wystawę malarską poświęconą powstaniu styczniowemu i rocznicy proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej (BRL). Białoruscy malarze zrzeszeni w niezależnej grupie artystycznej ”Pahonia” (Pogoń) prezentują swoje prace w siedzibie opozycyjnego Białoruskiego Frontu Ludowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór pamięci powstania styczniowego w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2013 14:00
W filharmonii prezentowano twórczość artystów z czasu powstania styczniowego, w tym utwory Konstantego Kalinowskiego i Stanisława Moniuszki. Wieczór zorganizował Instytut Polski w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historyk z Grodna zwalnia się z pracy - z powodu nacisków

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 14:40
Kolejny historyk ma problemy na uniwersytecie w Grodnie. Ihar Kuźminicz zwolnił się w proteście przeciw sytuacji na uczelni i zaapelował do gubernatora o zmiany. Według mediów, szef władz obwodu grodzieńskiego chwalił się, że czyta raporty KGB i sam kazał kiedyś zwolnić niewygodnego historyka.
rozwiń zwiń