Płytowy Trybunał Dwójki - zgadnij, kto to gra

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2011 15:00
Setna rocznica zobowiązuje. Wyjątkowo w tym miesiącu Trybunał zbierze się 22 maja, dołączając do mahlerowskich obchodów w Dwójce. Tym razem pochylimy się nad "I Symfonią".

Przypomnijmy: raz w miesiącu spotykamy się o godz. 14.00, by słuchać w ciemno. Słuchać, porównywać, dyskutować i wreszcie, by eliminować czasami nasze ulubione nagrania, bo słuchamy, nie znając wykonawców. O tym, kto podpisał się pod konkretnym wykonaniem, dowiadujemy się w momencie, gdy płyta odpada z gry.

Program składa się z czterech rund, w każdej z nich eliminujemy jedno lub dwa wykonania – to zależy od dyskusji w studiu. W rundzie czwartej, czyli w finale, powinny znaleźć się dwie interpretacje. I to z nich wyłaniamy zwycięzcę.

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy śmierci Gustava Mahlera tym razem przysłuchamy się jednemu z jego dzieł.

 

 

"I Symfonia" powstawała w latach 1884-88. Prawykonanie odbyło się 20 listopada 1889 roku w Budapeszcie. W programie drugiego wykonania, w Hamburgu w 1893 roku, kompozytor nadał poszczególnym częściom dzieła tytuły – całość zaś nazwał "Tytan, poemat symfoniczny w formie symfonii".

 

Bohdan Pociej komentował: "Powstała z poetyckiej inspiracji, wynikającej ze źródła liryki pieśniowej 'I Symfonia' ma znamienną dla swego gatunku dramaturgię i narrację. Jest w swym symfonicznym stylu dziełem w pełni dojrzałym – pod względem warsztatu, techniki, celności środków, mistrzostwa władania językiem orkiestry".

Pierwsza zachwyca i fascynuje, bawi i niepokoi, wzrusza i prowokuje do myślenia. Z dwunastu nagrań tej kompozycji do audycji weszło sześć, tradycyjnie już i tych historycznych, i tych z ostatnich lat. Którą z interpretacji Trybunał (Dorota Kozińska, Kacper Miklaszewski i Piotr Kamiński) uznał za najbardziej wartościową?

W audycji słuchaliśmy następujacych nagrań:

New York Philharmonic, Bruno Walter (nagranie: Nowy Jork 1954; CBS 1954; reedycja Sony Classical 1998)

 London Symphony Orchestra, Jascha Horenstein (nagranie: Londyn 1969; Unicorn 1969/1988)

 Chicago Symphony Orchestra, Claudio Abbado (nagranie: Chicago 1981; Polydor/Deutsche Grammophon 1982)

 Concertgebouworkest Amsterdam, Leonard Bernstein (nagranie: Amsterdam 1987; Deutsche Grammophon 1989)

 Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Gabriel Chmura (nagranie: Katowice 2003; CD Accord 2003)

 Tonhalle Orchestra Zurich, David Zinman (nagranie: Zurych 2006; RCA/Sony 2007)

a wygrało - ostatnie, pod batutą Davida Zinmana.

 

Zapraszamy do słuchania z nami i do dzielenia się uwagami.

 

Jacek.Hawryluk@polskieradio.pl

 

Czytaj także

Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2011 23:16
W trzeciej odsłonie naszej zabawy tematem była Dydona i Eneasz Henry'ego Purcella.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybierz muzykę, nie znając wykonawcy

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2011 18:37
W pierwszą niedzielę miesiąca spotykamy się, by słuchać naszych ulubionych utworów, często w naszych ulubionych interpretacjach - tyle tylko, że podczas słuchania nie wiemy, kto gra...
rozwiń zwiń