Polskie Radio
Section05
Francja

"W walce z terroryzmem jesteśmy upośledzeni"

- Choć wiele mówi się o tym, że społeczeństwo zachodnie nie da się zastraszyć terrorystom, Europejczycy widzą, że rzeczy się zmieniają. Przyzwyczajamy się m.in. do coraz większej obecności policji czy wojska, które zabezpiecza newralgiczne miejsca. Stan wyjątkowy we Francji – choć miał trwać pewien okres - trwa już niemal dwa lata – powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Monika Bartoszewicz z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Mówiła także o trudnej walce z terroryzmem.
Zobacz więcej na temat:  terroryzm Europa Francja Hiszpania Barcelona

Luc Besson. Najbardziej hollywoodzki reżyser Francji

Korzenie Luca Bessona sięgają do neobarokowej estetyki kina francuskiego lat 80. - Był jednym z młodych, którym nie podobało się kino francuskie. Odcinał się od nurtu "nowej fali". Uważał, że neobarok wywodzi się z wnętrza kinematografii, a nowa fala to krytycy, którzy chwycili za kamery - mówi Jakub Popielecki z portalu "filmweb.pl".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA kino FILM Błażej Hrapkowicz Francja science-fiction komiks

Atak pod Paryżem. Toczy się wojna przeciwko Europie

– Przeciwko nam toczy się wojna. Zachód jest zwalczany przez tzw. Państwo Islamskie – mówiła w Świecie w Południe Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. W podparyskiej miejscowości Levallois-Perret nieznany sprawca wjechał samochodem w wojskowy patrol, w wyniku czego rannych zostało 6 żołnierzy – 2 ciężko, a 4 lekko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja Paryż terroryzm ISIS Państwo Islamskie