Polskie Radio
Section05
Francja

"Tandem niemiecko-francuski nie jest zagrożeniem dla Europy"

"Nowa idylla francusko-niemiecka"- tak belgijscy komentatorzy określają otwarcie we współpracy Francji i Niemiec. Angela Merkel i Emmanuel Macron zamanifestowali ją na zakończonym w piątek szczycie UE, występując na wspólnej konferencji prasowej. Wtedy też zapowiedzieli nowy plan współpracy. Wnioski ze szczytu UE wyciągali w audycji Świat w Powiększeniu prof. Georges Mink z Instytutu Nauk Społecznych i Politycznych w Paryżu, prof. Leszek Jesień z Collegium Civitas i prof. Arkadiusz Stempin z Uniwersytetu we Fryburgu oraz Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Tischnera w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Francja Niemcy Angela Merkel Emmanuel Macron Unia Europejska

Relokacja imigrantów. "Szczyt UE wygraną bitwą"

- Polska nie musi zgadzać się na jakiś dyktat. Powinna jednak być wiarygodnym uczestnikiem rozmowy. Musi rozumieć język solidarność – powiedział w kontekście polityki migracyjnej prof. Sławomir Sowiński z UKSW. Główne wydarzenia dnia, w tym szczyt UE w Brukseli i wizytę wiceministra obrony Tomasza Szatkowskiego w Stanach Zjednoczonych, komentowali także dr Michał Kuź z Uczelni Łazarskiego i ekspert ds. obronności Maksymilian Dura.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump Angela Merkel Antoni Macierewicz NATO USA Unia Europejska imigranci w Europie uchodźcy Sławomir Sowiński Holandia Francja Niemcy

"Trudne rozmowy ws. dyrektywy o pracownikach delegowanych"

W piątek w Brukseli odbyło się krótkie spotkanie francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona z liderami krajów Grupy Wyszehradzkiej. W spotkaniu brała udział m.in. polska premier Beata Szydło. Wiceminister MSZ Konrad Szymański stwierdził, że spotkanie liderów Polski, Czech, Słowacji i Węgier z francuskim prezydentem w Brukseli było merytoryczną dyskusją na wiele ważnych i trudnych tematów. Strony miały umówić się na kolejne rozmowy w tym formacie. O relacjach polsko-francuskich mówiła w Magazynie Europejskim korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Beata Płomecka Emmanuel Macron Francja grupa wyszehradzka Unia Europejska Europa Środkowo-Wschodnia