Będzie nowelizacja ustawy o weteranach? "Mamy nadzieję, że obecny rząd zajmie się naszą kwestią"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 08:26
- Weterani misji zagranicznych to grupa kilkudziesięciu tysięcy osób, a wśród nich około 700 jest poszkodowanych – powiedział w radiowej Jedynce Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.
Audio
  • Tomasz Kloc ze Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju o obchodach Dnia Weterana (Sygnały dnia/Jedynka)
Ćwiczenia polskich żołnierzy
Ćwiczenia polskich żołnierzyFoto: GARY L. KIEFFER/Wikimedia Commons/CC

Starszy chorąży sztabowy w stanie spoczynku Tomasz Kloc, który sam został ranny w eksplozji miny-pułapki podczas misji irackiej w 2003 roku, podkreślił w "Sygnałach dnia", że w Polsce w tej grupie rannych weteranów są ludzie, którzy stracili kończyny, mają bardzo poważne urazy kręgosłupa. - Są to osoby z widocznym kalectwem – dodał.

Mówił, że w czasie kiedy on został ranny i odszedł z wojska, system pomocy poszkodowanym weteranom "w ogóle nie istniał" i był wybiórczy – zależał od "decyzji pewnych osób w wojsku i w ministerstwie". Rannych z czasem zaczęło przybywać.

- Z kolegami, podczas jednego z turnusów, postanowiliśmy się zjednoczyć w to stowarzyszenie, które powstało w 2008 roku – wspominał Tomasz Kloc. Od tego czasu wiele się zmieniło. Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa przyznaje im m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją dla weteranów przebywających na rentach inwalidzkich, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

Tomasz Kloc powiedział, że dzięki wprowadzonym pięć lat temu zmianom prawa żołnierze nie są odstawiani "na boczny tor", a wykonywana przez nich praca pozytywnie wpływa na ich psychikę. Dodał, że w wojsku jest wiele stanowisk pomocniczych, biurowych czy magazynowych, które nie wymagają pełnej sprawności fizycznej. 

***

Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz piknik weterana, w tym pokazy sprzętu i indywidualnego wyposażenia wojskowego – to atrakcje, jakie szykuje MON z okazji przypadającego w niedzielę Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. 

Obchody odbywały się do tej pory w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie i Bydgoszczy. Pierwotnie planowano, że tegoroczne uroczystości odbędą się w Krakowie, jednak ostatecznie znów ich miejscem będzie stolica.

Jak poinformowało MON, obchody w niedzielę rozpoczną się od złożenia wieńców przed pomnikiem żołnierzy poległych w misjach i operacjach zagranicznych na terenie Centrum Weterana przy ul. Puławskiej oraz przed obeliskiem poświęconym poległym, który znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego. Natomiast o godz. 10 w katedrze polowej Wojska Polskiego biskup polowy Józef Guzdek będzie przewodniczył mszy św. w intencji weteranów i ich rodzin.

W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie rozpocznie się uroczysty apel. Z bliska będzie można zobaczyć m.in. żołnierzy kompanii i orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy kompanii reprezentacyjnej policji, bowiem weterani misji zagranicznych to nie tylko wojskowi. Po uroczystości zwarta kolumna pododdziałów przedefiluje na pl. Zamkowy i dalej do Arkad Kubickiego. Tam zaplanowano spotkanie okolicznościowe weteranów z przedstawicielami MON, MSWiA oraz zaproszonymi gośćmi.

Od godz. 14 na pl. Piłsudskiego i przyległych ulicach Królewskiej i Tokarzewskiego Karaszewicza będzie można wziąć udział w pikniku weterana. Zaplanowano m.in. pokazy sprzętu i wyposażenia wojska, policji, Straży Granicznej, straży pożarnej i BOR. Będą też wystawy okolicznościowe i występy artystyczne orkiestr wojskowych i zespołów wokalnych.

Sami weterani spotkają się już w sobotę. Od rana będą rywalizować w garnizonie w Warszawie-Wesołej w zawodach strzeleckich o puchar ministra obrony narodowej, pod patronatem dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, zaś weterani poszkodowani - w zawodach pod patronatem szefa BBN. Natomiast na Wojskowej Akademii Technicznej odbędzie się konferencja popularno-naukowa "Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość misji pokojowych".

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość:  Tomasz Kloc (starszy chorąży sztabowy w stanie spoczynku, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju)

Data emisji: 28.05.2016

Godzina emisji: 7.13

pp/gs

Czytaj także

Na jaką pomoc mogą liczyć polscy weterani?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 16:37
Ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa wyjaśnił, że w ostatnich latach w naszym kraju coraz więcej robi się, by pomóc weteranom i rodzinom żołnierzy poległych na misjach zagranicznych.
rozwiń zwiń