Minister środowiska: w UE wciąż trwają rozmowy o CO2

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 09:01
Minister środowiska Jan Szyszko zaznacza, że Parlament Europejski jest tylko jedną ze stron, która wypowiedziała się w kwestii emisji CO2. W końcu lutego, jak mówił, sprawą zajmie się rada ministrów środowiska państw UE.
Audio
  • Minister środowiska Jan Szyszko o planach UE dotyczących emisji dwutlenku węgla (Jedynka/Sygnały dnia)

Minister środowiska Jan Szyszko komentował w radiowej Jedynce to, że Parlament Europejski chce doprowadzić do redukcji emisji w 6 działach produkcji: ciepła, elektryczności, szkła, papieru, cementu i stali, przez podwyższanie cen emisji dwutlenku węgla. Według ministra podjęte decyzje są niezgodne z Porozumieniem Paryskim. Jak mówił, na razie sprawą zajęła się jedna ze stron, czyli Parlament Europejski, teraz sprawą zajmie się rada ministrów środowiska państw UE, która odbędzie się pod koniec lutego.  - Tam będziemy starali się przedstawić racjonalne przesłanki, by podejść do kwestii redukcji emisji i zmniejszania koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze zgodnie z Porozumieniem Paryskim - mówił.

Parlament Europejski przegłosował w środę stanowisko w sprawie kształtu reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2 (ETS). Polskim eurodeputowanym udało się złagodzić jego zapisy, by chronić przemysł i energetykę, ale nie wszystkie ich poprawki przeszły.

Polscy europosłowie chcieli m.in. zmian dotyczących rezerwy stabilności rynkowej (MSR). Komisja środowiska PE zaproponowała, by 800 mln uprawnień do emisji zostało z niej skasowane w 2021 roku, co również wpłynie na podniesienie ceny pozwoleń.

Jan Szyszko pytany, czy Polska nie powinna postawić na energię atomową, odpowiedział, że nasz kraj posiada "prawie 90 proc. węgla kamiennego w Unii Europejskiej, tyle samo brunatnego, bogate zasoby gazu łupkowego i zasoby geotermalne". Jan Szyszko stwierdził też, że zainwestowano w energię wiatrową, ale jest to niestabline źródło, przeciwstawił temu geotermię. - 1200 ton wody o temperaturze powyżej 60 stopni na godzinę, to ciepła woda dla 200 tysięcy mieszkańców, bez żadnej emisji – powiedział.

Pytany, jak walczymy ze smogiem, mówił m.in., że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przeznaczył od roku 10 mld zł na poprawę jakości powietrza. Dodał, że potrzebne jest z jendej strony działanie systemowe, a z drugiej - w zakresie kultury współżycia ze środowiskiem, na szczeblu samorządu. Zaznaczył, że dobre paliwo kosztuje, a ludzie dostają niskie pensje czy renty.

Więcej w audycji Jedynki.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Jan Szyszko (minister środowiska)

Data emisji: 16.02.2017

Godzina emisji: 7.15

agkm/mg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Jan Szyszko o powiększeniu Warszawy: chodzi o sprawniejsze zarządzanie

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 09:00
- Nie sądzę, by głównym powodem powiększenia Warszawy było to, aby w wyborach wygrał PiS - mówił w "Salonie politycznym Trójki" minister środowiska Jan Szyszko.
rozwiń zwiń