10 lat TVP Historia. Piotr Legutko: zapanowała moda na historię

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 08:08
- To jest zjawisko uniwersalne, nie dotyczy tylko nas, nie dotyczy tylko Polski, nie dotyczy tylko mediów publicznych, bo w tej chwili można powiedzieć, że praktycznie każde medium, czy to jest telewizja publiczna czy medium komercyjne, czy tygodniki, dzienniki, wszyscy uruchamiają jakieś dodatki, kanały historyczne - mówił na antenie radiowej Jedynki Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia. 
Audio
  • Piotr Legutko: zapanowała moda na historię (Jedynka/Sygnały dnia)
Piotr Legutko
Piotr LegutkoFoto: PAP/Tomasz Gzell

3 maja TVP Historia obchodzić będzie 10-lecie swojego powstania. - Było to duże wydarzenie. Zaczynało się na Zamku Królewskim w Warszawie. Ówczesny prezydent, śp. Lech Kaczyński uroczyście "odpalał" ten kanał i powiedział bardzo ciekawą rzecz - że jakoś wcześniej nikomu nie przychodziło do głowy, żeby taki kanał mógł istnieć. Myślę, że to jest w ogóle splot bardzo wielu czynników, które sprawiły, że kanał TVP Historia ruszył. Niewątpliwie było coś takiego w powietrzu, jakiś klimat intelektualny, ale też moda na historię - podkreślił Legutko.

- To jest zjawisko uniwersalne, nie dotyczy tylko nas, nie dotyczy tylko Polski, nie dotyczy tylko mediów publicznych, bo w tej chwili można powiedzieć, że praktycznie każde medium, czy to jest telewizja publiczna czy medium komercyjne, czy tygodniki, dzienniki, wszyscy uruchamiają jakieś dodatki, kanały historyczne, bo jest tak ogromne zainteresowanie historią - zaznaczył dyrektor TVP Historia.

- Dla mnie, momentem przełomowym było otwarcie Muzeum Powstania Warszawskiego, bo to nie była kwestia otwarcia placówki gdzieś w Warszawie, ale przywrócenie pewnego rodzaju dumy - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia)

Data emisji: 29.04.2017

Godzina emisji: 7.15

dcz/mg

Czytaj także

Pogrzeb płk. Matuszewskiego i mjr. Floyar-Rajchmana. Prof. Janusz Wróbel: wykonali swój obowiązek

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 08:26
- Ich misja była niezwykle trudna, ponieważ agresja niemiecka postępowała błyskawicznie i trzeba było podejmować z dnia na dzień zasadnicze decyzje co do losów polskiego złota zdeponowanego w skarbcach - mówi w "Sygnałach dnia" profesor z IPN.
rozwiń zwiń