Jak powstrzymać znikanie polskich miast

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 22:30
Kiedy mówimy o umarłych miastach, pierwsze, co przychodzi na myśl, to Detroit. Jednak problem znikania tkanki miejskiej dotyczy również, w innej skali, także Polski. Czy mamy się czego obawiać?
Audio
  • Rozmowy o "znikających miastach" (Dwójka/Kultura w Wielkim Mieście)
Jak powstrzymać znikanie polskich miast
Foto: Angela Anderson-Cobb/Flickr, lic. CC

Miasta, podobnie jak żywe organizmy, mają okresy wzrostu i upadku. W "Kulturze w wielkim mieście" zastanawialiśmy się, czy upadek jest szansą na wprowadzenie pozytywnych zmian.
Czy sytuację w Detroit - które stało się najgłośniejszym przykładem miasta umierającego, miasta-widma - można porównać do problemów demograficznych polskich metropolii? - Detroit naprawdę umarło i teraz musi się od nowa narodzić. Początek końca nastąpił wówczas, gdy ludzie zaczęli się z miasta wynosić. Takie kurczenie się liczby mieszkańców dotyczy również polskich miast - mówił w Dwójkowej audycji dr Kacper Pobłocki, antropolog, współzałożyciel Kongresu Ruchów Miejskich. Jak podkreślał, sytuacja w Polsce jest jednak daleka od tego, co stało się w Detroit. - Ta historia jest bardzo radykalna - przypominał rozmówca Marty Strzeleckiej, dodając, że sytuacja Łodzi - przez niektórych uważanej za "polskie Detroit" - wcale nie jest na tle kraju wyjątkowa.
W audycji rozmawialiśmy również z Piotrem Kruszczyńskim, który w latach 2002-2008 był dyrektorem artystycznym Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Mówił on o wpływie, jaki ma sztuka na lokalną społeczność. - Daliśmy dużo wiary mieszkańcom Włabrzycha. Nie byli już anonimowymi bohaterami katastrofy, ale ludźmi o własnym obliczu - wspominał.

Gośćmi Marty Strzeleckiej byli: dr Kacper Pobłocki - antropolog, współzałożyciel Kongresu Ruchów Miejskich; Łukasz Witkowski, który prowadzi stronę z podcastami Polskie Detroit; Piotr Kruszczyński, który w latach 2002-2008 był dyrektorem artystycznym Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu; Michał Gruda - socjolog.

Zobacz więcej na temat: dzieje się Łódź
Czytaj także

Kochaj sąsiada swego. W Polsce zaczynamy współdziałać

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 17:45
- Powstało coś z niczego. Każdy znosił książki, sąsiedzi, później sąsiedzi sąsiadów. Tak powstała Praska Biblioteka Sąsiedzka - opowiadał Paweł Jordan, animator ruchu sąsiedzkiego o warszawskiej akcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słoiki kontra "rdzenni warszawiacy"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 09:00
Czy podział na mieszkańców przyjezdnych i tych "z dziada pradziada" to nowe zjawisko? Na ile jest ono uzasadnione, a w jakiej mierze wskazuje na problemy mieszkańców Warszawy z własną tożsamością?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam rewitalizacja?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 09:00
Rewitalizacja zaniedbanych dzielnic kojarzy się z przywracaniem im dawnego blasku, włączaniem do przeróżnych inicjatyw ich mieszkańców oraz szeroko zakrojoną działalnością artystyczną.
rozwiń zwiń