I wojna światowa na starych pocztówkach

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 22:50
Zapraszamy na audycję Iwony Malinowskiej z udziałem autora albumu poświęconego Wielkiej Wojnie - dr. Piotra Galika.
Fragment okładki albumu I wojna światowa na starych pocztówkach
Fragment okładki albumu "I wojna światowa na starych pocztówkach"Foto: www.ksiezy-mlyn.com.pl

Nasz gość jest historykiem z wykształcenia i zamiłowania, od 5 lat związanym zawodowo z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich. To także kolekcjoner pocztówek, fotografii i pamiątek związanych z Wielką Wojną i Kresami, a szczególnie ze Lwowem.

Album  "I wojna na starych pocztówkach" składa się z 4 części, każda złożona z kart o innym wydźwięku. Część 1 - "Na tyłach"  - zawiera zbiór widokówek traktujących wojnę jako przygodę - bo tak początkowo o niej myślano. Część 2 ma charakter wybitnie propagandowy - celem takich kart było wzniecenie zapału wśród walczących. Część 3 to  rzeczywistość wojenna, a część 4 poświęcona jest wybitnym dowódcom, prawdziwym bohaterom. Składają się na nią głównie unikatowe pocztówki - zdjęcia.

Lektura tego albumu pozwala na zrozumienie pewnych zjawisk, które z naszej perspektywy wydają się bardzo odległe. W końcu to zdarzyło się .... sto lat temu.

Zapraszamy do słuchania "Notatnika Dwójki".

22 lipca (wtorek), godz. 15.00-15.30

mm/jp

Czytaj także

Prof. Janusz Odziemkowski: w 1914 r. nie wierzono w długą wojnę

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 14:00
– Naukowcy i wojskowi twierdzili, że przy intensywnym użyciu niszczących środków żaden przemysł nie nadąży z produkcją. Żołnierze wystrzelają amunicję i wojna wygaśnie – mówił w Dwójce historyk prof. Janusz Odziemkowski w stulecie zamachu w Sarajewie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna, która stworzyła Stalina i Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 10:43
Wielki konflikt zbrojny, który ogarnął Europę i wiele krajów pozaeuropejskich narastał przez lata. Pierwsza wojna światowa została wywołana przez jedno spektakularne zdarzenie i była największym konfliktem zbrojnym w Europie od czasów wojen napoleońskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna to jednak nie higiena dla świata...

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 16:00
- Największy wstrząs I wojna światowa wywołała w środowiskach twórczych, które, jak futuryści, głosiły wcześniej jej pochwałę - wyjaśniała w Dwójce dr hab Iwona Luba z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń