Muzeum Narodowe w Warszawie. Seksualność Jezusa dowodem potęgi Boga

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 17:00
W kolejnej audycji wakacyjnego cyklu "Sezamy" przyjrzeliśmy się zaskakującym zbiorom Muzeum Narodowego w Warszawie.
Audio
  • Muzeum Narodowe. Seksualność Jezusa dowodem potęgi Boga (Notatnik Dwójki)
Muzeum Narodowe w Warszawie. Piękna Madonna z Wrocławia
Muzeum Narodowe w Warszawie. Piękna Madonna z WrocławiaFoto: Ludwig Schneider, lic. CC (wikipedia)

Prowadząca audycję Hanna Maria Giza rozmawiała między innymi z profesorem Antonim Ziębą, który oprowadzał ją po Galerii średniowiecza i malarstwa obcego. Zatrzymał się na dłużej przy gotyckiej rzeźbie Pięknej Marii z Wrocławia.

- To wizerunek niezwykle urodziwej kobiety, o idealnych rysach twarzy. Wiąże się to z powszechnym w średniowieczu przekonaniem, że to co wyższe, musi być pięknie. Za Platonem uważano wtedy bowiem, że piękno, dobro i prawda są tożsame. - wyjaśniał profesor Zięba. - Cechą niemal całej sztuki średniowiecza jest rygorystyczne opowiadanie dogmatów wiary - podkreślił.

Z tych samych powodów spoczywający w rękach Marii Jezus jest nieodziany, z obnażonymi narządami płciowymi. - Jego nagość, jego seksualność to dowód doskonałości wcielenia, a wiec nieograniczonej potęgi Boga - tłumaczył nasz gospodarz, który mówił także o jabłku jako symbolu odkupienia przez Chrystusa grzechu pierworodnego.

Zwiedzając Muzeum Narodowe zajrzeliśmy ponadto do Gabinetu monet i medali, by dowiedzieć się, że Mieszko na monetach z czasów Bolesława Chrobrego nie jest  Mieszkiem I, tylko Mieszkiem II, a ptak to nie orzeł, lecz... paw. - To głęboko chrześcijańska tradycja, prawdopodobnie przywieziona do Polski z Czech - skomentował kurator gabinetu Andrzej Romanowski.
Po Muzeum Narodowym oprowadzali nas także doktor Alfred Twardecki, profesor Antoni Zięba, Ewa Micke-Broniarek oraz dyrektor Agnieszka Morawińska, która opowiedziała o burzliwej historii placówki oraz jej zbiorów. Zachęcamy do wysłuchania "Notatnika Dwójki".

mm

Czytaj także

Tryptyk Memlinga i inne skarby Muzeum Narodowego w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 22:30
W środowym "Notatniku Dwójki" wybierzemy się nad morze. Będzie to okazja, aby poznać niezwykłe kulturalne archiwa Muzeum Narodowego w Gdańsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi Polacy pokochali Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 22:00
W Muzeum Powstania Warszawskiego pracuje ok. 500 młodych wolontariuszy. Ich pomoc jest nieoceniona. Dyrektor instytucji Jan Ołdakowski przyznał kiedyś, że gdyby pewnego dnia tych bezinteresownych ludzi zabrakło, muzeum trzeba by było zamknąć.
rozwiń zwiń