Pruski oficer przywraca XIX-wieczny Toruń

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 16:00
Jest rok 2008. Kuratorzy Westpreussisches Landes-Museum w Münster kupują w antykwariacie XIX-wieczny szkicownik z 75 akwarelami i rysunkami piórkiem, powstałymi w ciągu pół roku: od 11 października 1869 do 22 kwietnia 1870. Czy zdają sobie sprawę z tego, jaki to rarytas?
Audio
  • Pruski oficer przywraca XIX-wieczny Toruń/Sławomir Majoch, kurator zbiorów Muzeum Uniwersyteckiego opowiada o szkicowniku (Notatnik Dwójki)
Toruń, widok z wieży ratuszowej na Stare i Nowe Miasto
Toruń, widok z wieży ratuszowej na Stare i Nowe MiastoFoto: Pko

Chyba nie do końca. O wadze, przede wszystkim historycznej, tego przedmiotu, opowiadał w "Notatniku Dwójki” Sławomir Majoch, kurator zbiorów Muzeum Uniwersyteckiego.

Szkicownik był własnością Oskara Kauscha, pruskiego kapitana w 61. Pułku Piechoty stacjonującego w Toruniu. Sławomir Majoch opowiadał, że przed wybuchem wojny francusko-pruskiej Kausch miał trochę wolnego czasu i szkicował widoki Torunia, jego architekturę, życie codzienne, a czasami humorystyczne sytuacje. Chociaż miał talent malarski, to jednak zdecydował się iść drogą kariery wojskowej. I odnosił sukcesy. Kausch urodził się w 1829 roku, a już w 1863 został kapitanem. Polska w tym czasie była pod zaborami, a nasz bohater stacjonował w Toruniu, mieście bardzo ważnym strategicznie, gdyż leżącym blisko granicy z Rosją.

Zdaniem gościa radiowej Dwójki szkicownik jest bardzo ważny dla wszystkich, którzy interesują się historią tego miasta i przede wszystkim jego architekturą. - W chwili obecnej szkicownik Kauscha jest najliczniejszym, jednorodnym zespołem rysunków przedstawiających Toruń i okolice. Nigdy nie był publikowany, zawiera w części nieznane ujęcia miasta i jego okolic. (…) powstał tuż przed rozbiórką północnych części murów Torunia - opowiadał Sławomir Majoch.

Audycję przygotowała Hanna Maria Giza.

Zobacz więcej na temat: malarstwo Toruń
Czytaj także

Sztuka XX i XXI wieku to nie tylko malarstwo

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 14:07
Grafika, rysunek, performance, wideo, sztuka przestrzeni publicznej - prace z każdego z tych gatunków znalazły swoje miejsce obok obrazów w nowootwartej Galerii Sztuki XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tamara Łempicka. Artystka totalna

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2013 16:37
Świat docenił ją tuż przed jej śmiercią. Dziś te obrazy, które na aukcjach sprzedaje się za 10 mln dolarów, ma w swojej kolekcji Woody Allen i Jack Nicholson. W "Sobocie z Jedynką" sylwetkę malarki przybliżała Monika Małkowska, krytyk sztuki.
rozwiń zwiń