Polskie Radio
Section05
malarstwo

Andrzej Krauze i jego porachunki z cenzurą

Andrzej Krauze zadebiutował w „Szpilkach” w 1973 roku. Jako rysownik w czasach PRL wielokrotnie zmagał się z cenzurą. Obecnie, od ponad 40 lat, współpracuje z brytyjskim „Guardianem”. Czy dziś jesteśmy bardziej tolerancyjni dla żartów wyrażających poglądy „nie po naszej myśli”? O tym satyryk, wraz z Elżbietą Laskowską, dyrektor Muzeum Karykatury, mówił w audycji „Kwadratura Kultury”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo cenzura

Losy malarza Walentego Gabrysiaka

On - Walenty Gabrysiak, chłopak ze wsi, który stał się znakomitym malarzem-abstrakcjonistą, ale nie lubił sprzedawać swoich obrazów, zadowalał się dwiema parami spodni, jadł tyle co nic i nie widział potrzeby posiadania pieniędzy. Ona - Ewa Buczyńska, pochodząca z arystokratycznej rodziny malarka i graficzka, piękna i elegancka. Poznali się na studiach, przeżyli razem ponad 60 lat, a kiedy ona ciężko zachorowała, on wyskoczył przez okno, mając 92 lata. O wyjątkowej historii miłosnej, która splatała się ze sztuką mówili w Polskim Radiu 24 siostrzenica malarza Magdalena Heltman-Ossowska i kuratorka sztuki Katarzyna Żebrowska.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Kraków Nowa Huta Akademia Sztuk Pięknych galeria słuchowisko

"Najpierw było jajko, potem pojawiła się sztuka"

Jajko to nie tylko symbol życia i podstawowy składnik wielkanocnego śniadania, ale także wdzięczny artefakt, na którego punkcie obsesję miał król surrealizmu Salvador Dalí. - Jajko w całości jest kruche lecz stabilne. Po rozbiciu otrzymujemy organiczną masę, z którą Dalí chętnie prowadził grę - tłumaczy w Czwórce historyk sztuki Konrad Schiller.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka malarstwo hobby Salvador Dali KULTURA SZTUKA jajko surrealizm