Bioart – sztuka poza człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 20:30
Rozmowę z filozofem Wolfgangiem Welschem oraz Michałem Brzezińskim – artystą tworzącym sztukę wpisującą się w nurt bioartu – przeprowadziła Barbara Schabowska.
Audio
  • Rozmowa z filozofem Wolfgangiem Welschem oraz Michałem Brzezińskim – artystą tworzącym sztukę wpisującą się w nurt bioartu (Notatnik Dwójki)
Rzeźba Eduarda Kaca, University of Minnesota
Rzeźba Eduarda Kaca, University of Minnesota Foto: PAP/Photoshot

W "Notatniku Dwójki" – rozmowa o bioarcie i sztuce transgenicznej, która jest wykwitem posthumanizmu i przejawem zmiany, jaka zachodzi we współczesnej kulturze w postrzeganiu miejsca człowieka w świecie. Człowiek przestaje być miarą wszechrzeczy, a coraz częściej akcentuje się powiązania i zależności między światem ludzi a światem zwierząt i roślin.
Sztuka transgeniczna prowokuje pytania o granice człowieczeństwa, ale też wzbudza kontrowersje co do samej swej istoty. Czy produkowanie zielonych fluorescencyjnych królików (słynna praca Eduarda Kaca) jest dziełem sztuki? Na to pytanie odpowiedzieli filozof Wolfgang Welsch oraz Michał Brzeziński – artysta tworzący sztukę wpisującą się w nurt bioartu i kulturoznawca.

Zobacz więcej na temat: filozofia
Czytaj także

Sztuka życia Richarda Shustermana

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 12:35
Na rozmowę z amerykańskim filozofem i pragmatykiem, twórcą somaestetyki i propagatorem filozofii jako sztuki życia zaprasza Barbara Schabowska.
rozwiń zwiń