Polskie Radio
Section05
filozofia

Refleksje W. H. Audena nad starożytnością i czasami współczesnymi

Jeden z największych poetów języka angielskiego XX wieku. Autor monumentalnych poematów i uwodzicielskich liryków. W. H. Auden był także twórcą esejów z pogranicza filozofii. Wzorem dla brytyjskiego poety byli pisarze m.in. starożytnego Rzymu. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny” rozmowa o zbiorze esejów „Starożytni i my”, w których autor snuje refleksje nad czasami minionymi i sobie współczesnymi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura filozofia

Polska myśl filozoficzna w ujęciu dr. Bohdana Urbankowskiego

Czterotomowy cykl poświęcony myśli wybranych polskich filozofów – od Witelona po Karola Wojtyłę. Ukazał się właśnie tom zamykający opracowanie „Źródła. Z dziejów myśli polskiej” autorstwa pisarza, poety i eseisty dr. Bohdana Urbankowskiego. W audycji rozmowa m.in. o tym, jak powstawały „Źródła”, a także w jaki sposób filozofia tworzy naszą narodową kulturę.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 filozofia NAUKA Uniwersytet Warszawski

"To jest almanach chińskiej mentalności"

- Fortele to przysłowia, które żyją własnym życiem w języku chińskim i są maksymami skutecznego działania. Cała mądrość >>Sztuki wojny<< Sun Tzu to emanacja i ucieleśnienie zasad i przysłów zebranych w Księdze Przemian. Sun Tzu pisze o prowadzeniu wojny bez wojny – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Plebaniak, autor "36 forteli. Chińskiej sztuki podstępu, układania planów i skutecznego działania".
Zobacz więcej na temat:  Chiny filozofia sztuka chińska