Konkurs Moniuszkowski w Dwójce. Relacje, rozmowy, muzyka

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2016 23:00
Teatr Wielki - Opera Narodowa w dniach 9-14 maja zaprasza na finał jednego ze swych najważniejszych przedsięwzięć artystycznych. Konkurs objęty jest patronatem medialnym Dwójki.
Audio
  • Dyrektor Beata Klatka o przygotowaniach i kulisach Konkursu Moniuszkowskiego (Poranek Dwójki)
  • Spotkanie z Neilem Shicoffem, jurorem IX Konkursu Moniuszkowskiego (Notatnik Dwójki)
  • Relacja Marcina Majchrowskiego z pierwszego dnia przesłuchań IX Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Operze Narodowej (Wybieram Dwójkę)
  • Relacja Marcina Majchrowskiego i Hanny Szczęśniak z przesłuchań IX Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki (Poranek Dwójki)
  • Jak oceniać śpiewaków. Rozmowa z Susanne Schmidt (Notatnik Dwójki)
  • Marcin Majchrowski o wydarzeniach pierwszych dwóch dni Konkursu Moniuszkowskiego (Wybieram Dwójkę)
  • Marcin Majchrowski o ostatnich przesłuchaniach I etapu Konkursu Moniuszkowskiego (Poranek Dwójki)
  • Marcin Majchrowski o wydarzeniach pierwszego dnia II etapu Konkursu Moniuszkowskiego (Wybieram Dwójkę)
  • Relacja Hanny Szczęśniak i Marcina Majchrowskiego z przesłuchań II etapu Konkursu Moniuszkowskiego (Poranek Dwójki)
  • Marcin Majchrowski o kolejnych przesłuchaniach II etapu Konkursu Moniuszkowskiego (Wybieram Dwójkę)
Stanisław Moniuszko na portrecie autorstwa Adolphea Lafossea
Stanisław Moniuszko na portrecie autorstwa Adolphe'a Lafosse'aFoto: wikimedia/domena publiczna

Realizowany w cyklu trzyletnim konkurs, powołany do życia przez Marię Fołtyn i od 1998 roku organizowany przez Teatr Wielki, jest bez wątpienia najważniejszym konkursem wokalnym w Polsce; należy także do grona znaczących konkursów na świecie, czego dowodem jest ogromne zainteresowanie nim utalentowanych młodych śpiewaków z kilku kontynentów - na najbliższą edycję wpłynęło 330 zgłoszeń. Ostatecznie komisja kwalifikacyjna wytypowała do udziału w konkursie 95 śpiewaków z 25 krajów – nierzadko utytułowanych już artystów, laureatów innych, prestiżowych konkursów, zaznaczających coraz wyraźniej swoją obecność na międzynarodowej scenie muzycznej. Polskę także reprezentuje bardzo silny skład wybitnie utalentowanych wokalistów – po części z powodzeniem przygotowywanych do przyszłej kariery przez Program Kształcenia Młodych Talentów realizowany w naszym Teatrze. 

W maju wszyscy oni rywalizować będą w Warszawie o najwyższe laury przed Jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele najbardziej znaczących w Europie i poza nią scen operowych, festiwali i ośrodków kształcenia młodych śpiewaków – zasiądą w nim m.in. dyrektor ds. obsad Royal Opera House Covent Garden, dyrektor Oper Frankfurt, dyrektor studia operowego Opery Paryskiej, dyrektor administracji artystycznej Seattle Opera oraz dyrektor prestiżowego festiwalu w Bregenz.

Konkurs, jako ważne wydarzenie w międzynarodowym środowisku muzycznym, jest także znakomitą okazją promocji polskiej literatury wokalnej – od dzieł uznawanych już za klasykę repertuaru, po utwory współczesne – a tym samym upowszechnianie wiedzy o polskim dorobku kulturalnym, dziedzictwie, z którego jesteśmy dumni i którym za pośrednictwem konkursu dzielić się możemy z szerokim gronem młodych artystów, a także melomanów na całym świecie. Konkurs bowiem w tym roku po raz drugi będzie dostępny w transmisji internetowej na żywo, na platformie "wideo na życzenie" Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Oczywiście radiowa Dwójka będzie na miejscu. Finały Konkursu, a więc występy najlepszych uczestników z orkiestrą, retransmitowane będą na naszej antenie - w niedzielę (15.05) w godz. 13.00-15.00. Natomiast relacje z przesłuchań zdawać będziemy codziennie w "Poranku dwójki" (po 8.30) i w "Wybieram dwójkę" (po 16.10).

W audycji "Głosy z przeszłości" (9-13.05, godz. 11.45-12.00) przedstawimy wspomienia Marii Fołtyn, założycielki Konkursu, gwiazdy scen operowych, legendarnej Halki, ale także reżysera i animatora — niestrudzonej propagatorki twórczości Stanisława Moniuszki.

Z kolei w audycji "Notatnik Dwójki" naszymi gośćmi będą jurorzy Konkursu Moniuszkowskiego: Neil Shicoff - dyrektor Teatru  Michajłowskiego w Petersburgu (9.05), Susanne Schmidt – szefowa castingu Bregenzer Festspiele (10.05), Alain Perroux - doradca artystyczny festiwalu d’Aix-en-Provence (11.05), Eytan Pessen, pianista i pedagog śpiewu (12.05), Dmitrij Vdovin - zastępca dyrektora Teatru Bolszoj (13.05).

materiały prasowe/mc

Czytaj także

Przybył znikąd. Żegnały go tysiące warszawiaków

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 10:00
Pogrzeb Stanisława Moniuszki w 1872 roku wstrząsnął stolicą. Ale wieszczem obwołano go już po pierwszej warszawskiej premierze - spektaklu "Halka" z 1858.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienia Teresy Żylis-Gary

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 13:00
"Chciałam tylko pięknie śpiewać" - mówi urodzona na Wileńszczyźnie śpiewaczka, bohaterka audycji "Zapiski ze współczesności". W sobotę 23 stycznia Teresa Żylis-Gara obchodziła swoje urodziny. Z tej okazji przypominamy nagrywany z nią pięć lat temu cykl.
rozwiń zwiń