Polskie Radio
Section05
Piotr Kędziorek

Wsiadaj na Żuka i jedź w Kaliskie!

Tabor Kaliski rozpoczyna się w najbliższy czwartek (5.08)! To jeden z najmłodszych polskich taborów i jeden z niewielu… wędrownych! Wydarzenie będzie „przemieszczać się” między poszczególnymi wioskami nad Prosną, by uczestnicy mogli poznać najciekawsze miejsca regionu oraz – rzecz jasna – najznamienitszych artystów ludowych!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Kalisz lewandowski Magdalena Tejchma

W gąszczu polskich nazw i granic etnicznych. Jak się w nich odnaleźć?

Do Warszawy, Szczecina czy Poznania nie mamy żadnych zastrzeżeń - taka pisownia nam wystarczy i jest jednoznaczna. Ale są w Polsce takie miejscowości, które wymagają głębszego podejścia do tematu, bo jeden zapis nie wystarczy. Im poniekąd poświęcona jest książka dra hab. Sławomira Łodzińskiego "Nazwy i granice etniczne".
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa

Pionierki. Maria Czaplicka i nieznane bohaterki antropologii

"Maria majaczyła i raz po raz zapadała w niespokojny sen. Obsesyjnie myślała o krwi i mięsie reniferów. Nie jadła od dwunastu godzin, a jej ciało pożerał syberyjski ziąb". Ale przecież od zawsze wiedziała, jak to jest być zdaną tylko na siebie. Na początku XX wieku uważano, że istnieją rzeczy, „których kobieta wiedzieć nie powinna”. Podczas gdy mężczyźni antropolodzy dostawali czeki i ruszali w drogę, Maria Czaplicka i inne oksfordzkie badaczki musiały przechodzić upokarzające procedury i walczyć o każdy grosz.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa

Wkraczamy w czas letnich festiwali i słuchamy dud irlandzkich... w Polsce!

Letnie przesilenie za nami, możemy już pełnoprawnie cieszyć się latem! O najbliższych folkowych rozrywkach, które zaserwuje nam wakacyjny sezon, słuchaliśmy w piątkowym magazynie "Źródła". Wróciliśmy także na Festiwal Wszystkie Mazurki Świata, gdzie na Targowisku Instrumentów pochłonął nas "dudziarski kosmos".
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek lato