Polskie Radio
Section05
Piotr Kędziorek

Wielki Post na Lubelszczyźnie i projekt "Senjawazabawa"

O tradycjach Wielkiego Postu na Lubelszczyźnie - zakazach, poszczeniu i jałmużnie - opowiadała prof. Mariola Tymochowicz z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie. Mówiliśmy o wydarzeniu w Bemowskim Centrum Kultury w Warszawie. “Senjawazabawa” to koncert którego przewodnim motywem są kołysanki i pieśni dziecięce, jednak w niekoniecznie dziecięcych aranżacjach.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Wielki Post dzieci

Konkurs Muzyki Folkowej. Kędziorek: wielu artystów zyskuje grając na żywo

Po niemal dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, Radiowe Centrum Kultury Ludowej planuje kolejną odsłonę muzycznego konkursu, towarzyszącego Folkowemu Festiwalowi Polskiego Radia "Nowa Tradycja". - Chciałbym, żeby przyjechali do nas muzycy, którzy zakwalifikują się do finału Konkursu Muzyki Folkowej i żeby mogli spotkać się bezpośrednio przynajmniej z jurorami - mówi Piotr Kędziorek, szef RCKL.
Zobacz więcej na temat:  Nowa Tradycja Marcin Kusy Piotr Kędziorek Muzyczna Jedynka

Niebagatelny jubel. Warszawska Praga świętuje urodziny

10 lutego warszawska Praga obchodziła 373. urodziny. Praga rządzi się swoimi prawami, a na tle całej stolicy jest symbolem wyjątkowego charakteru. Praski folklor, klimat, kultura i tajemnice to źródło wielu fascynujących historii, wręcz inny świat. Z okazji urodzin dzielnicy Muzeum Warszawskiej Pragi zorganizowało szereg atrakcji, o których w "Poranku Dwójki" opowiedziała Anna Kraus, a praski przewodnik Jarosław Kaczorowski przybliżył nam niesamowity klimat tej części stolicy. Ponadto z okazji jubileuszu Muzeum Warszawskiej Pragi przygotowało program działań online.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa

Od rzeźby Matki Boskiej do parku etnograficznego. Pół wieku Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu!

Eksponatem muzealnym z numerem "1" jest rzeźba Matki Boskiej, od czasu jej inwentaryzacji minęło pół wieku! W ciągu tych pięćdziesięciu lat Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zmieniło swoją siedzibę, zgromadziło ogrom zabytków architektury, kultury materialnej i duchowej. W 2021 roku instytucja obchodzi 50-lecie istnienia. Z tej okazji rozmawialiśmy w "Poranku Dwójki" z Joanną Szewczykowską, kierownik promocji Muzeum.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa