Wielojęzyczna Mazovia Goes Baroque

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 17:27
Zapraszamy na kolejną odsłonę znakomitego festiwalu muzyki dawnej. Najbliższe koncerty już 21-22 lutego w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego.
Audio
  • Cezary Zych o najnowszej edycji festiwalu Mazovia Goes Baroque
Delphine Galou
Delphine GalouFoto: mat. prasowe

Muzyka, nawet w jednym kręgu kulturowym, potrafi być zaskakująco różnorodna. Jednak jej najbardziej nieoczekiwane brzmienia i formy są tylko bladym odbiciem tego, jak różne mogą być języki.
Niestety muzyka z tekstem przyczyniała się bardzo często do ubożenia językowej mapy Europy. Jest atrakcyjna, popularna, modna, rozprzestrzenia się błyskawicznie i bezceremonialnie traktuje językowe tradycje, które dla swojego rozwoju potrzebowały długich stuleci. Wcale nie musi chodzić wyłącznie o jakieś pograniczne dziwolągi albo dialekty, które przez lata chroniła przede wszystkim geograficzna izolacja. Nawet języki silne swoją literaturą i swoim statusem politycznym potrafiły pod wpływem muzyki przeżywać trudne chwile. Chwila popularności jakiegoś stylu i już cała Europa śpiewała po włosku, czasem po francusku, później po angielsku, a zdarzało się, że i po niemiecku czy hiszpańsku.
Różnorodność i jej stopniowe unicestwianie to jeden z wiodących tematów pierwszego tegorocznego spotkania z muzyką dawną w ramach cyklu Mazovia Goes Baroque. (Cezary Zych Dyrektor Artystyczny Mazovia Goes Baroque)

Pierwsza odsłona V Festiwalu odbywa się w dniach 15-24 lutego. Koncerty w Warszawie, Pruszkowie i Łochowie.

 

Organizatorem Festiwalu jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.
Współorganizatorzy: Program 2 Polskiego Radia , Filharmonia Narodowa

Kup bilet w sklepie Polskiego Radia

/
Czytaj także

Rewelacje muzyki dawnej

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 22:06
2 listopada rozpoczyna się – koncertem w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego – kolejna edycja projektu Mazovia Goes Baroque. Transmisja w Dwójce!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrew Parrott: możemy się obejść bez muzyki dawnej!

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 15:09
- Możemy grać rock and roll, jazz lub jakąkolwiek inną muzykę współczesną; możemy też komponować nową - mówi dyrygent. - Jeśli jednak interesuje nas muzyka dawna, to prawdopodobnie dlatego, że ją szanujemy i uważamy, że warto, by nadal rozbrzmiewała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka dawna – czy to już muzyka przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 12:00
Po latach badań nadeszły nowe czasy. Informacje o sposobach wykonywania muzyki w przeszłości to już dziś za mało. Odbiorcy na początku XXI wieku oczekują nie tylko odtwarzania historycznego brzmienia, lecz także "żywej muzyki".
rozwiń zwiń