Kastelologia i budowle Sardynii. Czemu kościoły i zamki stoją pośrodku niczego?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2024 13:44
Podróżując po Sardynii, można czasami odnieść wrażenie, że potężne i piękne budowle były wznoszone wśród szczerego pola. Dr Cezary Namirski, który naukowo zajmuje się kastelologią i badaniem Sardynii, opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia, dlaczego tak jest oraz dlaczego ta włoska wyspa jest tak atrakcyjna dla badaczy.
Sardynia i jej zamki to doskonałe miejsce dla kastelologów
Sardynia i jej zamki to doskonałe miejsce dla kastelologówFoto: Shutterstock/Renata Zelic
  • Katelologia to nauka, która zajmuje się badaniem obiektów fortyfikacyjnych.
  • Na Sardynii znajduje się wiele dobrze zachowanych zamków i fortyfikacji z różnych okresów.
  • Kościoły i zamki, które położone są na pustkowiu, to często jedyne pozostałości po dawnych osadach.

Kastelologia to nauka zajmująca się badaniem m.in. zamków. Jednym z miejsc, w którym doskonale zachowały się takie budowle, również z bardzo dawnych czasów, jest włoska wyspa Sardynia.

Zamki i pradawne budowle na Sardynii

Dr Cezary Namirski, który jest kastelologiem i naukowo zajmuje się badaniem Sardynii, powiedział, że jest to doskonałe miejsce do prowadzenia badań. - Pierwotnie było to przede wszystkim zainteresowanie pradziejami. Z czasem to zainteresowanie objęło również okres średniowiecza, który zaowocował moją ostatnią książką - powiedział.

- Krajobraz historyczny na Sardynii przetrwał w bardzo dobrym stanie. Wszystko przez fakt, że Sardynia jako wyspa zlokalizowana w centralnej części Morza Śródziemnego zawsze była obszarem o znaczeniu gospodarczym i strategicznym - dodał.

Sardynia - wyspa dawnych osad

Podróżując po Sardynii, można zobaczyć wielkie i doskonale zachowane budowle, które stoją na pustkowiach. Okazuje się jednak, że niegdyś te miejsca tętniły życiem. - Dzisiaj możemy mieć wrażenie, że różne budowle były stawiane pośrodku niczego, ale w średniowieczu wyglądało to zupełnie inaczej. Istniało wiele osad, które po prostu nie przetrwały do dzisiaj - powiedział dr Namirski.

Czytaj również: 

- Sardynia przeżyła okres depopulacji oraz dużych zniszczeń związanych z wojnami, które toczyły się w wieku XIV i na początku XV wieku. Dlatego często lokalizacje dawnych osiedli oznaczone są tylko np. przez kościół romański - zdradził.

Charakterystyczne budowle Sardynii

Na tej włoskiej wyspie spotkamy również charakterystyczne dla niej budowle. Wśród nich są m.in. grobowce. - Zmarli byli chowani w grobowcach, które dzisiaj nazywamy grobowcami gigantów. Są to charakterystyczne i unikalne dla Sardynii budowle. Składają się z podłużnej komory grobowej oraz z półkolistej fasady. Daje to kształt, który przypomina głowę byka. Do dzisiejszych czasów takich grobowców zachowało się ponad tysiąc - powiedział gość audycji.

- Wszystkie epizody w historii Sardynii odcisnęły piętno na jej krajobrazie, co możemy podziwiać w formie zabytków architektury. Jednak najbardziej charakterystycznymi dla wyspy są kamienne wieże wznoszone w epoce brązu - dodał dr Cezary Namirski.


Posłuchaj
47:02 PR2 2024_05_04-23-00-44.mp3 Dr Cezary Namirski o budowlach i historii Sardynii (Mediewanna/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: dr Cezary Namirski (Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej)

Data emisji: 04.05.2024

Godz. emisji: 23.00

dz/pg/wmkor

Czytaj także

Czy Europa narodziła się w średniowieczu?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2024 23:00
Tematem tego wydania audycji "Mediewanna" była książka Jacquesa Le Goffa "Czy Europa narodziła się w średniowieczu?".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Średniowieczny kanon lektur

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 10:00
Wychodząc naprzeciw trwającym obecnie dyskusjom na temat kanonu lektur szkolnych, w audycji rozmawialiśmy o kanonie lektur w szkolnictwie średniowiecznym. Jakie to dzieła i których autorów czytano?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edward Wyznawca i Anglia w przeddzień normańskiego najazdu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2024 00:00
Gościem audycji z cyklu "Mediewanna" był prof. Jakub Morawiec z Uniwersytetu Śląskiego. Rozmawialiśmy w kilka dni po 981. rocznicy wstąpienia na tron ostatniego anglosaskiego króla Anglii i na kilkanaście przed rocznicą śmierci jego ojca – Aethelreda Bezradnego.
rozwiń zwiń