Sto lat po Wielkiej Wojnie. Audycje specjalne w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 11:00
W związku z rocznicą stulecia wybuchu I wojny światowej zapraszamy na specjalne audycje z motywem wojennym w tle.
Wojska francuskie w drodze do Verdun
Wojska francuskie w drodze do VerdunFoto: Wikipedia/domena publiczna

W ramach "Letniego Festiwalu Muzycznego” Dwójka zaplanowała w najbliższym czasie serię transmisji i retransmisji koncertów związanych z Wielką Wojną.
>>>Wybuch I wojny światowej - zobacz serwis specjalny<<<
Jej temat będzie intensywnie obecny w programie tegorocznego festiwalu BBC Proms. 7 sierpnia o godz. 19.00 będzie można usłyszeć koncert Prom 24 z 4 sierpnia. W dniu 100. rocznicy podpisania przez Wielką Brytanię deklaracji o przystąpieniu do działań wojennych BBC Scottish Symphony Orchestra pod dyrekcją Donalda Runniclesa wykona IX Symfonię D-dur Gustava Mahlera oraz Fantazję na temat Thomasa Tallisa Ralpha Vaughana Williamsa. Na antenie Dwójki pojawią się też retransmisje innych koncertów z motywem wojennym w tle – Prom 22 z 3 sierpnia prezentujący utwory powstałe w czasie wojny lub jej poświęcone, m.in. Maurycego Ravela, Edwarda Elgara, Gustava Holsta i Adriana Suttona, czy Prom 47 z 21 sierpnia, podczas którego zostanie wykonane monumentalne, pacyfistyczne Requiem wojenne Benjamina Brittena, z udziałem solistów, chóru oraz City of Birmingham Symphony Orchestra pod dyrekcją Andrisa Nelsonsa.
W paśmie "Strefa słowa” (sobota, godz. 19.00-20.00) Dwójka nada cykl czterech audycji "Rok 1914 – historia i literatura” przedstawiających obraz historii i kultury europejskiej w roku wybuchu I wojny światowej – na podstawie literatury, pamiętników, dzienników, dokumentacji prasowej i rozmów z historykami.
To niejedyne audycje związane z tematyką wojenną, które proponujemy słuchaczom. Jesienią w paśmie "Słynne powieści” przy współpracy Narodowego Instytutu Audiowizualnego po raz pierwszy w Polskim Radiu przeczytana zostanie powieść Józefa Wittlina "Sól ziemi” (20 odc. po 20 min.), której akcja toczy się podczas I wojny światowej. Natomiast w ramach pasma "O wszystkim z kulturą” dziennikarze Dwójki sprawdzą, jak nowoczesna technika zaprzęgnięta do celów wojennych zmieniła taktykę, postawiła dowódców i szeregowców przed nieznanymi wcześniej dylematami moralnymi, przyczyniła się do powstania psychoanalizy i fenomenologii.

Zapraszamy!

bch/jp

Zobacz więcej na temat: I wojna światowa
Czytaj także

Bitwa pod Verdun – piekło na ziemi

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 05:45
W trwającej blisko rok bitwie po obu stronach frontu zginęło, zostało rannych lub wziętych do niewoli nawet 700 tys. żołnierzy. Wydarzenia roku 1916 przeszły do historii jako "piekło Verdun".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zabiłem", "Odcięta ręka" – Blaise'a Cendrarsa wizja życia w okopach

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 15:30
- W jego opowiadaniach słyszymy wszystkie kalibry użytej broni. Powstaje nieprawdopodobny opis pola bitewnego, bardzo żywy, bardzo współczesny - o zbiorze "Odcięta ręka" Blaise'a Cendrarsa opowiadał w Dwójce tłumacz Jacek Giszczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna to jednak nie higiena dla świata...

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 16:00
- Największy wstrząs I wojna światowa wywołała w środowiskach twórczych, które, jak futuryści, głosiły wcześniej jej pochwałę - wyjaśniała w Dwójce dr hab Iwona Luba z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń