Lasowiacy. Dzika muzyka z Puszczy Sandomierskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 17:40
- Lasowiacy to jedna z najciekawszych grup na terenie Polski. Sami siebie nazwali Lesiokami, bo byli ludźmi lasu – o kulturze mieszkańców dawnej Puszczy Sandomierskiej opowiadała w Dwójce etnografka Jolanta Dragan.
Audio
  • Anna Dragan o kulturze Lasowiaków (Źródła/Dwójka)
  • Rozmowa z Lasowiaczką Anną Rzeszut (Źródła/Dwójka)
Lasowiacy pędzla Zygmunta Ajdukiewicza
Lasowiacy pędzla Zygmunta AjdukiewiczaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Kultura Lasowiaków przez wiele lat kształtowała się w warunkach izolacji i utrudnionej łączności z innymi regionami. Jej podwaliny stworzyli mieszkańcy niedostępnej Puszczy Sandomierskiej, pełnej bagien i mokradeł, przez wiele wieków pozbawionej przejezdnych dróg. – Przez długi okres czasu te tereny to była pustka osadnicza – opowiadała w "Źródłach” Jolanta Dragan z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. - Puszcza stanowiła wówczas królestwo bartników, dumnych przedstawicieli dawnego rzemiosła. Ich słowo znaczyło znacznie więcej niż inne przysięgi.
Pierwsze wsie na terenie Puszczy były wynikiem postępującego przeludnienia w innych częściach kraju, ale też osadnictwa jenieckiego, będącego efektem rozlicznych wojen, które Polska prowadziła w XVII i XVIII wieku. Jego ślady w kolebce Lasowiaków do dziś widać chociażby w nazwach takich miejscowości jak Szwedy czy Moskale. Puszcza dawała też schronienie zbiegom. - Tutaj trudno było przyjechać, znaleźć drogę, za to łatwo było się zagubić. Zbiegowie otrzymywali tu szansę na drugie życie. Nawet Kolberg, jak sądzę, ze względu na kiepski stan dróg, nie przeprowadził badań na terenie Puszczy – wyjaśniała rozmówczyni Anny Szotkowskiej.
W tych  warunkach ukształtowała się specyficzna lasowiacka muzyka. Jej charakter, zdaniem gościa audycji "Źródła” najlepiej oddaj przymiotnik "dzika”. - Tutejsze kapele najczęściej składały się ze skrzypiec i basów. Skrzypce grały melodie, a basy, towarzysząc rytmicznie melodii, grały bardzo krótkie, cięte, ostre dźwięki. Dzięki temu ta muzyka była bardzo żywa i skoczna...

Więcej na temat kultury Lasowiaków - w nagraniu audycji.

W audycji wysłuchaliśmy też rozmowy z Lasowiaczką Anną Rzeszut.

Audycję przygotowała Anna Szotkowska.

bch/mm

Zobacz więcej na temat: folk
Czytaj także

Stanisława Górkiewicz w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 11:00
W cyklu "Muzyczna Scena Tradycji", w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana wystąpiła znakomita skrzypaczka, uczennica Bronisławy Koniecznej "Dziadońki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Nowaczek: bratu czasem skrzypce leciały z rąk ze zmęczenia...

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 18:00
Jakub Borysiak i Piotr Kędziorek rozmawiają ze słynnym skrzypkiem z Powiśla, laureatem m.in. "Złota Baszty" na Festiwalu W Kazimierzu Dolnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziadońka - kobieta, która rzuciła wyzwanie Obrochtom

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 16:00
- Na Podhalu nie było lepszego prymisty - mówiła o swojej mistrzyni Bronisławie Koniecznej-Dziadońce Stanisława Górkiewicz. Znakomita skrzypaczka wystąpi w niedzielę na Dwójkowej "Muzycznej Scenie Tradycji".
rozwiń zwiń