Miasta Walczące - weź udział w nowym cyklu spotkań Dwójki i Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 16:46
Warszawa, Paryż, Berlin i Nowy Jork to metropolie, które w różny sposób doświadczyły przemocy wojny, widma zagłady, terroru symbolicznego i traumy. Walczącym miastom – okupowanym, palonym, terroryzowanym, podzielonym i zwycięskim – przyjrzymy się w nowym cyklu Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Miasta Walczące - zapraszamy na nowy cykl spotkań Dwójki i Muzeum Powstania Warszawskiego (Dwójka)
Kadr z filmu Powstanie Warszawskie. To pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych
Kadr z filmu "Powstanie Warszawskie”. To pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction zmontowany w całości z materiałów dokumentalnychFoto: mat. prasowe

Historie heroicznej walki Warszawy w 1944 roku, zwycięskiej bitwy o Paryż, podzielonego po wojnie Berlina i zaatakowanego w 2001 roku Nowego Jorku odsłaniają ducha każdego z tych miast. Jak organizowali się ich mieszkańcy i w jaki sposób dziś opowiadają to, co ich spotkało?

W dyskusjach o walczących miastach wezmą udział ich badacze, świadkowie zdarzeń, pisarze, historycy i filozofowie – m.in. prof. Andrzej Leder, prof. Krzysztof Rutkowski, dr Paweł Ukielski, Sylwia Chutnik i Aleksandra Richie.

Pierwsze spotkanie – w czwartek o 18.00 w Audytorium im Jana Nowaka Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Rozmowa będzie poświęcona fenomenowi powstańczej Warszawy na tle innych walczących miast: jak organizowali się jej mieszkańcy, jak funkcjonowało podziemne miasto i w jaki sposób pamięć o zagładzie wpływa na jego dzisiejszego ducha.

O szczególnej relacji murów i ludzi, wspólnocie topografii i społeczności porozmawiamy z Sylwią Chutnik (pisarką i warszawską działaczką społeczną, autorką książki "Warszawa Kobiet" ), Aleksandrą Richie (autorką książki "Warszawa 44"), drem Pawłem Ukielskim (historykiem i politologiem, zastępcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, autorem książki "Przewodnik po Muzeum Powstania Warszawskiego") oraz Edmundem Baranowskim (uczestnik Powstania Warszawskiego, autor wielu publikacji o powstańczej tematyce)

Spotkanie poprowadzą dziennikarka Dwójki Barbara Schabowska i Mateusz Matyszkowicz, redaktor naczelny kwartalnika "Fronda Lux" i "Teologii Politycznej co Miesiąc".

Zapraszamy Państwa do udziału w spotkaniu - wstęp wolny!

Audycja do wysłuchania na naszej antenie w sobotę o 12:00.

mc