Polskie Radio
Section05
Paryż

Paryż i Los Angeles organizatorami Letnich IO

Paryż i Los Angeles zostały oficjalnie zatwierdzone jako gospodarze letnich igrzysk - odpowiednio - w 2024 i 2028 roku. Wyboru dokonano podczas sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Limie. W „Magazynie Sportowym” Polskiego Radia 24 rozmowa o tym, co taki podwójny wybór MKOl oznacza dla olimpizmu? Jak będą wyglądały igrzyska w nowej rzeczywistości (finansowej, organizacyjnej, pod względem bezpieczeństwa) za 7-11 lat?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paryż Los Angeles

"Tylko Polska i Węgry sprzeciwiają się polityce Marcona"

– To nie jest dobry pomysł – tak w Polskim Radiu 24 Marek Goliszewski z Business Centre Club ocenił inicjatywę Unii Europejskiej, która dotyczy pracowników delegowanych. Zdaniem eksperta, w przypadku przyjęcia nowego prawa, Polska może stracić „miliardy złotych”. Sprawę dyrektywy dotyczącej pracowników delegowanych komentowała też Karolina Zbytniewska z portalu EurActiv.pl.
Zobacz więcej na temat:  Francja Emmanuel Macron Paryż Unia Europejska BCC Niemcy reparacje wojenne Marek Goliszewski Węgry transport

Atak pod Paryżem. Toczy się wojna przeciwko Europie

– Przeciwko nam toczy się wojna. Zachód jest zwalczany przez tzw. Państwo Islamskie – mówiła w Świecie w Południe Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. W podparyskiej miejscowości Levallois-Perret nieznany sprawca wjechał samochodem w wojskowy patrol, w wyniku czego rannych zostało 6 żołnierzy – 2 ciężko, a 4 lekko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja Paryż terroryzm ISIS Państwo Islamskie

Francja: spada popularność Emmanuela Macrona

Wyniki najnowszych sondaży wskazują, że większość Francuzów nie ufa polityce prezydenta Emmanuela Macrona. W zależności od badania francuski prezydent ma 36-40 proc. poparcia. W maju Macron wygrał drugą turę wyborów prezydenckich z 66 proc. głosów. Jakie są powody tej negatywnej dla francuskiego przywódcy tendencji? O tym w audycji „Świat w Powiększeniu” mówiła Marta Makowska z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Emmanuel Macron Francja Paryż

228. rocznica zburzenia Bastylii. Święto Narodowe Francji

- Cała symbolika współczesnego państwa francuskiego jest oparta na symbolice rewolucyjnej. Jak więc mówić o czarnych kartach rewolucji skoro całe państwo opiera swój mit założycielski na rewolucji? – powiedział w Polskim Radiu 24 historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego, autor przekładu książki Francois Souchala pt. "Wandalizm rewolucji" dr Paweł Migasiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Francja Rewolucja Francuska Paryż