Wołyńskie dzieci. Głos ocalonych

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 14:00
Zapraszamy na wysłuchanie reportażu o świadkach tragedii, która rozegrała się na Wołyniu ponad 70 lat temu.
Historycy szacują, że w rzezi wołyńskiej zginęło ok. 50-60 tysięcy Polaków oraz - w odwecie - 2-3 tysiące Ukraińców (zdj. ilustracyjne)
Historycy szacują, że w rzezi wołyńskiej zginęło ok. 50-60 tysięcy Polaków oraz - w odwecie - 2-3 tysiące Ukraińców (zdj. ilustracyjne)Foto: D Sharon Pruitt/wikimedia/CC BY-SA 2.0

Relacja ocaleńców na temat tragedii wołyńskiej pomijana była przez lata. Przełomem w dyskusji o rzezi z 1943 roku okazała się książka Władysława i Ewy Siemaszków "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945" uhonorowana pierwszą w historii nagrodą imienia Józefa Mackiewicza. Potem przyszedł czas na filmu Wojciecha Smarzowskiego, po którym pojawiło się wiele publikacji opowiadających o straszliwych wydarzeniach na Wołyniu. Wśród nich należy wymienić książkę "Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia”, opowiadającą o ukraińskich dezerterach, którzy ratowali polskich sąsiadów wbrew szalejącej ideologii banderowskiej.

Inna publikacja to "Kres. Wołyń - historie dzieci ocalonych z pogromu", która opowiada o podkrakowskiej Pieskowej Skale, gdzie w zamku zorganizowany był sierociniec. Warto wspomnieć też o książce "Wołyń bez komentarza", która prezentuje wiele niezwykle ważnych dokumentów ze zbiorów IPN, a także radiowe zapisy rozmów z wołyńskimi dziećmi nagrywane od 2008 roku przez dziennikarki Programu 1 Polskiego Radia i Radia Lublin. Książkę rozpoczyna opowieść Ireny Gajowczyk, która urodziła się i wychowywała w miejscowości Hurby w powiecie zdołbunowskim województwa wołyńskiego. 2 czerwca 1943 roku wieś została zaatakowana przez odziały OUN. Zginęło wtedy 250 Polaków. Historia rzezi wołyńskiej została zapamiętana oczyma sześcioletniego dziecka.

Reportaż z udziałem Ireny Gajowczyk w 2010 roku nagrodzony został przez SDP Główną Nagrodą Wolności Słowa. Wszedł też do wydanego przez Polskie Radio albumu dźwiękowego WOŁYŃ 1943 zawierającego inne relacje dzieci wołyńskich, a także słuchowisko "Anioły" przygotowane przez Andrzeja Piszczatowskiego na motywach opowiadań Włodzimierza Srokowskiego.

***

Na Opowieści po zmroku w poniedziałek (5.12) w godz. 19.30-20.00 zaprasza Anna Lisiecka.

mz/pj

Zobacz więcej na temat: Wołyń historie
Czytaj także

"W 1943 Wołyń zamienił się w piekło na ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 21:30
Mówiono, że ci, którym udało się przeżyć, siwieli w ciągu jednej nocy. - W Warszawie nikt sobie nie wyobrażał, że może dojść do tak masowej tragedii - opowiadał w Dwójce prof. Michał Klimecki, historyk, który wziął udział w dyskusji na temat dramatycznych wydarzeń sprzed pół wieku.
rozwiń zwiń