Między Sokołowskiem a Florencją

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 18:50
Festiwal filmowy "Hommage a Kieślowski" w Sokołowsku, wrocławski projekt "Mosty", zmiany w Karkonoskim Parku Narodowym, a także Florencja i inne miasta przyjazne pieszym - o tym rozmawialiśmy w "Magazynie europejskim".
Audio
  • Między Sokołowskiem a Florencją (Magazyn europejski/Dwójka)
Florencja
FlorencjaFoto: Sherseydc/Wikimedia/CC

Sokołowsko na Dolnym Śląsku jest osadą położoną na południowo-zachodnim krańcu Polski - od granicy czeskiej dzielą go zaledwie trzy kilometry, a od niemieckiej pięćdziesiąt. To wyjątkowe miejsce, w którym w połowie XIX wieku powstało pierwsze na świecie uzdrowisko przeciwgruźlicze założone przez doktora Brehmera (przed wojną nazywało się Görbersdorf). Od czterech lat w Sokołowsku odbywa się festiwal filmowy "Hommage a Kieślowski", w tym roku rozpoczął się 5 września. Wydarzenie współfinansował Europejski Fundusz Rolny na rzecz Obszarów Wiejskich. Co wspólnego z tym miejscem ma polski reżyser i jakie filmy będzie można zobaczyć w tegorocznej odsłonie festiwalu - o tym m. in z koordynatorką programową wydarzenia Izą Grauman rozmawia Aldona Łaniewska-Wołłk.

***

Rozpoczął się nabór wniosków do projektu "Mosty". To pierwszy projekt organizowany w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016, angażujący lokalną społeczność na taką skalę, skierowany do młodych ludzi. Do zdobycia jest grant w wysokości 20, 40, a nawet 80 tysięcy złotych. Warunek? Projekt musi odbywać się na jednym z wrocławskich mostów oraz wiązać z jego historią.
***

W Karkonoszach trwa przebudowa wielu górskich szlaków. Nie byłaby możliwa, gdyby nie pieniądze z Unii Europejskiej. Karkonoski Park Narodowy korzysta z tych pieniędzy umiejętnie i nadal będzie korzystał. Na co idą te środki? O to Piotr Słowiński zapytał dyrektora parku - Andrzeja Raja.

***

Z Karkonoszy i Wrocławia przenieśmy się do Florencji, ale zanim to nastąpi, sięgam do książki Brytyjczyka Dana Kierana "O wolnym podróżowaniu". To, o czym pisze Kieran, powstało we Florencji. To sieć miast (na razie należą do niej cztery), nazwana citta' camminabili, miasta przyjazne pieszym, miasta, po których da się poruszać pieszo. Komu i jak służą - o tym rozmawiali w mediolańskim radiu24 Federico Taddia oraz Andrea Vannucci, inspektor ds. sportu we florenckim  magistracie.
***

A jakie tematy związane z UE dominowały w tym tygodniu w prasie europejskiej? O tym Beata Płomecka.

"Magazyn europejski" zaprasza Bartosz Panek.

mc

Zobacz więcej na temat: Europa Unia Europejska