Podróż wyzwala, także od samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 14:00
- Chodzi o należyty dystans do siebie i swoich problemów, o spojrzenie na nie w szerszej perspektywie. W tym sensie głęboka podróż jest wyzwaniem rzuconym nacjonalizmom - mówił profesor Tadeusz Sławek w audycji poświęconej pisarzom, dla których podróż była głębokim egzystencjalnym doświadczeniem.
Audio
  • Głęboka podróż uczy rozumienia ludzkiego losu w kategoriach tragikomicznych (O wszystkim z kulturą / Dwójka)
Podróż wyzwala, także od samego siebie
Foto: Nhi Dang/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

"Jakież bogactwo przygód może w krótkim urywku czasu stać się udziałem tego, kto we wszystko wkłada serce i kto mając oczy otwarte na to, co mu czas i przypadek ustawicznie nadarzają po drodze, nie zaniecha niczego, na czym może w godziwy sposób położyć ręce. Zapewniam, że gdybym się znalazł na pustyni , odszukałbym w niej coś, co by mi przypadło do serca" - te słowa zanotował Laurence Sterne, osiemnastowieczny angielski pisarz i duchowny, autor bardzo popularnej kiedyś w Europie książki "Podróż sentymentalna". Z kolei słynny arabski podróżnik Muhammad Ibn Battuta ujmował rzecz o wiele prościej: "Kto nie podróżuje, nie zna wartości ludzi".

Trudno z powyższymi cytatami pogodzić przekonanie Pascala, którego zdaniem wszystkie nieszczęścia człowieka wzięły się z tego, że nie umie on usiedzieć w pokoju. Jak jednak zauważa profesor Tadeusz Sławek - poeta, tłumacz, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, znawca literatury angielskiej i amerykańskiej - sens wszystkich powyższych deklaracji, a także ich ewentualna zgodność, zależy tylko i wyłącznie od fundamentalnej sprawy, jaką jest definicja podróży. - To słowo uległo podobnej dewaluacji i deformacji co przyjaźń. Stało się worem, do którego wrzucamy wszelkie pojęcia związane z przemieszczaniem się - zaznaczył gość Doroty Gacek.

I przypomniał, że pierwszą reakcją Kafkowskiego bohatera Gregora Samsy na przemianę w gigantycznego robala jest radość z faktu, iż wyzwolił się z żelaznego rygoru nowoczesnej podróży. Rozkłady jazdy, kolej, a potem samoloty odebrały przemieszczaniu się walor spontaniczności. - Głęboka podróż musi wynikać z pewnego egzystencjalnego nastawienia - podkreślił. A Dorota Gacek dodała, że istotny jest także element ryzyka. Przywołała w tym kontekście bohatera filmu Bertolucciego "Pod osłoną nieba", który powiada, że podróżnik - w przeciwieństwie do turysty - nigdy nie ma zagwarantowanego powrotu...

Więcej o egzystencjalnych podróżach m.in. W.G. Sebalda, Bruce'a Chatwina i Roberta Byrona w nagraniu audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą".

mm/mc

Zobacz więcej na temat: literatura podróże
Czytaj także

W Marrakeszu zakochani idą do dzielnicy czarownic

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 20:00
– W Maroku małżeństwa są wciąż aranżowane. Jeżeli więc dwoje ludzi poczuje do siebie miłość, a ich rodziny są przeciwne związkowi, Marokańczycy często szukają pomocy u czarownic. Można je spotkać na kilku ulicach Marrakeszu – mówiła w Dwójce Shirin Kader, autorka książek na temat Orientu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Zagańczyk: najlepszymi przewodnikami w podróży są poeci

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 16:00
- To od nich powinniśmy się uczyć widzenia świata, a już na pewno jego nazywania - mówił gość audycji "Ćwiczenia z myślenia". A rozmawialiśmy między innymi o podróżach Goethego, Iwaszkiewicza i Kuncewiczowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stambuł – miasto, które pochłania i rodzi na nowo

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 10:40
- Cechą dominującą, którą dostrzegam w Stambule, jest jego niezwykła zmienność, przy pozostaniu w pewnym sensie wciąż tym samym miastem - mówiła w radiowej Dwójce Anna Akbike-Sulimowicz, tłumaczka powieści Orhana Pamuka.
rozwiń zwiń