63 dni Powstania Warszawskiego w niezwykłym utworze Aleksandra Kościowa

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 17:00
2 września 1944 roku Niemcy wysadzili w powietrze kościół świętego Jacka. O tym wydarzeniu przypomina utwór Aleksandra Kościowa, którego premiera odbyła się dwa tygodnie temu u dominikanów na Freta.
Audio
  • 63 dni Powstania Warszawskiego w niezwykłym utworze Aleksandra Kościowa (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Aleksander Kościów, kompozytor utworu Święty Jacek, 02.09.44 poświęconego bohaterskim Powstańcom Warszawskim oraz obywatelom miasta
Aleksander Kościów, kompozytor utworu "Święty Jacek, 02.09.44" poświęconego bohaterskim Powstańcom Warszawskim oraz obywatelom miastaFoto: PAP/Andrzej Hrechorowicz

- Nie jestem związany z kościołem świętego Jacka, a nawet nie jestem warszawiakiem. Napisanie tego utworu wymagało więc ode mnie zbliżenia się do tematu intelektualnie i emocjonalnie - mówił kompozytor w rozmowie z Barbarą Schabowską. - Ale gdy pojawiła się propozycja, od razu się zgodziłem, choć nie zamierzałem już w tym roku przyjmować żadnych zewnętrznych zamówień - dodał.

Kompozycja "Święty Jacek, 02.09.44" jest hołdem złożonym bohaterskim Powstańcom Warszawskim oraz obywatelom miasta. Utwór podzielony jest na 63 24-sekundowe takty, co opowiada poszczególnym dniom i godzinom Powstania. Kompozytor niczym w kalendarzu umieszcza w tej strukturze czasowej pewne zdarzenia. Centralny punkt stanowi takt 33. odpowiadający dniu wysadzenia Kościoła świętego Jacka.

- Od początku utworu wyłonić próbuje się pewna myśl w partii klarnetów. Ale nieustannie zanika, gubi wątek. Ten proces kończy się właśnie w 33. takcie. Od tej pory nie mamy już do czynienia z konstrukcją, lecz z dekonstrukcją - wyjaśniał Aleksander Kościów.

A skąd kompozytor czerpał inspiracje i dlaczego "zła" akustyka kościoła jest idealna do wykonywania jego utworu? Odpowiedzi w nagraniu audycji "Kwadrans bez muzyki"

mm/mc

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Powstanie Warszawskie
Czytaj także

Krystyna Janda: ocena Powstania Warszawskiego nie należy do mnie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 18:00
- Powstanie Warszawskie budzi we mnie emocje, jak u większości ludzi, ale nie wiem, czy miałabym prawo je oceniać - mówiła Krystyna Janda, która przygotowała spektakl na podstawie "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janda "Białoszewskim" opowiada o Powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 23:00
Jak co roku Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło artystów, by przez pryzmat własnej wrażliwości opowiedzieli o 63. dniach wyzwoleńczej walki. W 70. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń swoją sztukę wystawiła Krystyna Janda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstańcze piosenki. Jan Ołdakowski: one były nośnikiem legendy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 21:24
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego mówił w Jedynce, że utwory, które powstawały podczas powstania odgrywały bardzo ważną rolę.
rozwiń zwiń