Północy marzenia o Włoszech - transmisja z Wratislavii Cantans!

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 22:00
Mendelssohn–Bartholdy zapamiętał ją jako radosną i pogodną. Schubert pisał o niej w ogóle jej nie oglądając. Jak kompozytorzy wyobrażali sobie Italię, będzie się można przekonać słuchając koncertu "Włochy widziane z północy".
Julia Leżniewa
Julia LeżniewaFoto: materiały prasowe Festivalu Wratislavia Cantans

Słońce, bezchmurne niebo tak intensywnie niebieskie, jak nigdzie indziej, beztroskie podejście do życia, piękno otaczającego świata – kto nie ma takich skojarzeń na myśl o Włoszech?

Muzyka zainspirowana Italią pokazuje, że tak samo zapamiętali ją lub wyobrażali ją sobie wielcy kompozytorzy. Podróżowali do miejsc, w których bujnie rozwijała się kultura muzyczna. Ale czy tylko tego szukali? A może tak jak większość przybyszów z pochmurnej północnej Europy postrzegali Włochy jako miejsce, w którym po prostu żyje się łatwiej i piękniej?

Właśnie takim pełnym radości i pogody wspomnieniem Italii jest IV Symfonia A-dur "Włoska” Felixa Mendelssohna–Bartholdy’ego, który jako młody chłopak podróżował po Włoszech. Uwertura w stylu włoskim Franza Schuberta zaś  ̶̶ to tylko wyobrażenie na temat kraju, którego kompozytor nigdy nie odwiedził. Obok dzieł romantycznych usłyszymy dwa utwory Mozarta, który swoje pierwsze tryumfy święcił właśnie we Włoszech.

Ponieważ koncert ten ma nam pokazać Włochy widziane z północy, także artyści pochodzą z odległych od Włoch części Europy. W partiach wokalnych podziwiać będziemy zaledwie dwudziestoczteroletnią rosyjską sopranistkę, Julię Leżniewą. To artystka, o której "jest teraz głośno” wśród krytyków i melomanów, upatrujących w niej nową wielką gwiazdę śpiewu. Usłyszymy także Wrocławską Orkiestrę Barokową – jedyny w Polsce zespół filharmoniczny grający na instrumentach historycznych. W ciągu kilku lat działalności orkiestra osiągnęła poziom pozwalający jej mierzyć się z najważniejszymi europejskimi zespołami muzyki dawnej.
>>Posłuchaj wywiadu z Julią Leżniewą<<
Koncert poprowadzi sam dyrektor artystyczny Wratislavii Cantans, Giovanni Antonini, specjalizujący się w dyrygowaniu zespołami instrumentów dawnych. Jak mediolański maestro odniesie się do wizji jego ojczyzny stworzonej przez muzyków z północy? Dowiemy się 12 września na festiwalu Wratislavia Cantans.

W przerwie koncertu zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dyrektorem artystycznym Wratislavii Cantans, Giovannim Antoninim.

Program:
Franciszek Schubert Uwertura w stylu włoskim D-dur D590; Felix Mendelssohn-Bartholdy – Infelice – aria koncertowa; Wolfgang Amadeusz Mozart Uwertura do opery Askaniusz w Albie KV 111;  Motet Exsultate, jubilate KV 165; Felix Mendelssohn-Bartholdy IV Symfonia A-dur op. 90 "Włoska”.

wyk. Wrocławska Orkiestra Barokowa, dyr. Giovanni Antonini, Julia Leżniewa – sopran
Na transmisję z Festiwalu Wratislavia Cantans (katedra polskokatolicka św. Marii Magdaleny) zaprasza Klaudia Baranowska.

12 września (czwartek), godz. 19.00.

(mat. org./bch)

Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Czytaj także

Wratislavia Cantans: Włochy widziane z północy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 14:05
- Ostatnie sześć edycji stanowiło największą prezentacje brytyjskiej kultury muzycznej, jaka kiedykolwiek miała miejsce w Polsce. Pierwszy festiwal pod opieką Giovanniego Antoniniego naturalnie prowadzi nas do kraju, z którego pochodzi ten wybitny dyrygent i instrumentalista - mówił w "Poranku Dwójki" dyrektor Wratislavii Cantans, Andrzej Kosendiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wratislavia Cantans: Händel i Bach nareszcie razem

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 12:31
Mimo że byli rodakami i rówieśnikami, nigdy się nie spotkali. W miniony piątek Jana Sebastiana Bacha i Georga Friedricha Händla połączył festiwal Wratislavia Cantans. W Dwójce rozmawialiśmy z Andrzejem Kosendiakiem, dyrektorem festiwalu, oraz ze śpiewaczką Sonią Priną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W środku muzyki Wojciecha Ziemowita Zycha

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 14:58
- Od czasów "Pasji według św. Marka" Pawła Mykietyna, na Festiwalu Wratislavia Cantans nie było równie ważnej premiery - komplementowała III Symfonię Ewa Szczecińska.
rozwiń zwiń