Ludowość i folklor w popkulturze. Hot or not?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 08:00
„Ludowość i folklor w popkulturze” pod takim tytułem 27 kwietnia w Krakowie odbędzie się konferencja naukowa. Studenci z Filmoznawczego Koła Naukowego AGH zastanawiają się nad motywami ludowymi i folklorystycznym w naszej kulturze.
Audio
Chłopi to jeden z najchętniej oglądanych polskich filmów roku 2023.
"Chłopi" to jeden z najchętniej oglądanych polskich filmów roku 2023.Foto: mat. pras.

Rok 2023 obfitował w wątki ludowe i folklorystyczne w polskiej kulturze popularnej. Premiery i popularność produkcji filmowych i serialowych jak Chłopi (i równie mocno promowana towarzyszące dziełu ścieżka muzyczna L.U.C. & RB Film Orchestra), 1670, Znachor, projekty muzyczne Renaty Przemyk Vera to Ja czy Panny młode grupy Lor – świadczą o tym, że zainteresowanie motywami ludowymi i folklorystycznymi nie osłabło, a wręcz przeciwnie, jest twórczo wykorzystywane i przetwarzane, nawet gdy mowa o kolejnych już podejściach do adaptacji znanych dzieł. Na naszej popkulturze odciska piętno tzw. zwrot ludowy, nawiązania folklorystyczne od lat stają się inspiracjami dla twórców fantastyki i nie inaczej sprawa ma się w przypadku popkultury międzynarodowej. Jak stworzyć przestrzeń do interdyscyplinarnego namysłu nad współczesnymi reprezentacjami, transformacjami, retellingami i nawiązaniami do ludowych kontekstów w przestrzeni kina, telewizji, gier? Między innymi o tym mówią Krzysztof Olszamowski, Krzysztof Mroczek i Liliana Skut z Filmoznawczego Koła Naukowego.


Krzysztof Olszamowski, Krzysztof Mroczek i Liliana Skut z Filmoznawczego Koła Naukowego AGH Krzysztof Olszamowski, Krzysztof Mroczek i Liliana Skut z Filmoznawczego Koła Naukowego AGH

Do tego w audycji:

  • o 7.50 w "Historii polskiego folku" kontunuujemy naszą afrykańską podróż śladami Johnny'ego Clegga

  • o 8.10 Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa ogłasza kolejną edycję Programu Stypendialnego dla twórców ludowych "Mistrz – Uczeń". Program Stypendialny Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi „Mistrz – Uczeń” skierowany jest do twórców ludowych z terenu Rzeczpospolitej Polskiej. Jego adresatami są zarówno mistrzowie
    z ugruntowaną już pozycją i dorobkiem, jak i adepci. Według Regulaminu, podstawowym celem Programu jest ratowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji oraz zapewnienie ciągłości autentycznej twórczości ludowej. Priorytety Stypendium dotyczą projektów edukacyjnych, zapewniających bezpośredni przekaz tradycyjnych umiejętności artystycznych, rzemieślniczych i rękodzielniczych, dokonywanych wewnątrz wspólnoty lokalnej, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności zagrożonych zanikiem.Zgłoszenia mogą nadsyłać twórcy ludowi, którzy zechcą się podzielić wiedzą oraz miłośników twórczości ludowej, którzy będą chcieli zdobyć nowe umiejętności lub udoskonalić warsztat. Wnioski zgłoszeniowe prosimy przesyłać do 30 kwietnia 2024 r.
    Posłuchaj
    06:11 _PR2 (mp3) 2024_04_27-08-11-56 mistrz i uczen.mp3 „Mistrz – Uczeń” – trzecia edycja!
    Wnioski zgłoszeniowe prosimy przesyłać do 30 kwietnia 2024 r. za pomocą specjalnego formularza. Wnioski zgłoszeniowe prosimy przesyłać do 30 kwietnia 2024 r. za pomocą specjalnego formularza.
     

  • o 8.25 z Karoliną Serkowską-Sieciechowską rozmawiamy o książce "Scygnąc miesądz". To zbiór opowiadań, które pokazują różnorodny świat dzieci. Bohaterowie nie wchodzą jeszcze w czas nastoletniej młodości, dojrzewania płciowego lub dramatycznych wyborów życiowych. Piękno opowiastek bierze się z umiejętności podpatrzenia i opisania unikalnego świata najmłodszych ludzi, tego splotu wrażliwości i naiwności, ufnego stosunku do rodziny, dosłownego traktowania słów czy pierwszych prób wypełniania ról społecznych.
    Posłuchaj
    04:04 _PR2 (mp3) 2024_04_27-08-36-35 miesiac.mp3 "Scygnąc miesądz" - rozmowa z Karoliną Serkowską-Sieciechowską
     

  • o 8.35 relacja z finału Ogólnoszkolnego Konkursu Piosenki Ludowej w Garwolinie. W projekcie tym młodzi ludzie rozpowszechniają muzykę ludową w naszym powiecie organizując szereg ciekawych zajęć, takich jak warsztaty wycinanek, warsztaty śpiewu z zespołem Mazowsze, koncert piosenek w domu pomocy Słoneczny parasol. Uczniowie zorganizowali również Powiatowy konkurs piosenki ludowej. W wydarzeniu wzięli udział nie tylko uczniowie szkół średnich, ale również odwiedzili nas nasi młodsi koledzy ze szkół podstawowych.
  • Posłuchaj
    05:17 _PR2 (mp3) 2024_04_27-08-21-04 garwolin.mp3 Ogólnoszkolny Konkurs Piosenki Ludowej w Garwolinie
     

  • o 8.50 w najnowszym odcinku cyklu "Nasze niematerialne", a w nim posłuchamy o sztuce rzeźbiarskiej z Kutna
    Posłuchaj
    09:46 _PR2 (mp3) 2024_04_27-08-44-30 niematerialne.mp3 Nasze niematerialne: rzeźba z Kutna
     

  • o 9.10 nasz gość Jolanta Kossakowska opowie o swojej solowej płycie zatytułowanej "Solówa". "Czuję się, jakbym zdobyła Mt Everest w klapkach. Albo doszła do Santiago de Compostela z Kamczatki na rękach", napisała o tej płycie artystka, świetnie znana weteranka sceny folkowej, która zdecydowała się na solowy debiut fonograficzny. W "Poranku Dwójki" zapraszała na koncert promocyjny albumu.
    Jolanta Kossakowska w studiu Dwójki. Jolanta Kossakowska w studiu Dwójki.

    Posłuchaj
    08:02 _PR2 (mp3) 2024_04_27-09-15-27 kossa.mp3 Jolanta Kossakowska o płycie "Solówa"
     

PLAYLISTA

  1. Amy Beach, Anna Im, Chiao-Ying Chang Romance for Violin and Piano
  2. Henning Sommerro, Eldbjorg Hemsing, Arctic Philharmonic Varsog (Arr. for Violin and Orchestra by Ben Palmer)
  3. Arooj Aftab Raat Ki Rani
  4. Bobby McFerrin, Chick Corea Song for Amadeus (Improvisation on Mozart's Piano Sonata No. 2 in F Major, K.280-189e II. Adagio)
  5. Clara Schumann, William Howard Notturno in F Major Op. 6 No. 2
  6. Eleonora d’Este, Lyrra Sicut lilium inter spinas
  7. Brad Mehldau Blackbird
  8. Grażyna Bacewicz Symfonia nr 3 cz. III Vivace
  9. Claude Debussy, Saskia Giorgini Estampes L. 100: I. Pagodes
  10. Kapela Romana Wojciechowskiego Wiązanka oberów
  11. Kapela Niwińskich Kujawianka
  12. Jolanta Kossakowska Chmiel
  13. Paweł Ruszkowski Kaszebe Wołają Nas
  14. Fran & Flora New Beginnings
  15. Wayne Shorter Ponta de Areia
  16. Jolanta Kossakowska Fiordy
  17. Chet Atkins Jam Man
  18. Bireli Lagrene, Sylvain Luc Isn’t She Lovely

***

Na folkowy "Poranek Dwójki" w sobotę (27.04) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Aleksandra Faryńska.