Teatr Polski uwspółcześnia Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 17:45
- Szekspir to autor dla każdego, bo mamy tu i wartką akcję, krwistych bohaterów, a zarazem wielką głębię jego myśli - mówił w "Poranku Dwójki" Paweł Szkotak reżyser nowej inscenizacji "Otella" w poznańskim Teatrze Polskim.
Audio
  • Paweł Szkotak o nowej inscenizacji "Otella" w Teatrze Polskim w Poznaniu (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Wojtek Siwek o festiwalu Jazz nad Odrą/Wrocławski Festiwal Jazzowy (Poranek Dwójki/Dwójka)
Piotr Borowski jako Otello podczas próby do spektaklu w Teatrze Polskim w Poznaniu
Piotr Borowski jako Otello podczas próby do spektaklu w Teatrze Polskim w PoznaniuFoto: Monika Lisiecka/Teatr Polski

W ostatniej dekadzie widzowie Teatru Polskiego nie mieli okazji obejrzenia realizacji dramatów Szekspira. Sytuacja zmieniła się rok temu - 27 marca 2012 odbyła się premiera "Hamleta" z Michałem Kaletą w roli głównej; natomiast już w sobotę, na Dużej scenie Teatru zobaczymy "Otella".
W rolę tytułową wcielił się Piotr Borowski, w sztuce występują m.in. Barbara Prokopowicz, Piotr B. Dąbrowski, Michał Kaleta i Wojciech Kalwat.
- Myślę o tym spektaklu, jako o przedstawieniu, które jest spotkaniem, konfrontacją Wschodu i Zachodu; Orientu i Europy, czy też, mówiąc szerzej, cywilizacji judeochrześcijańskiej i cywilizacji islamskiego Orientu. Poza tym, jest to oczywiście przedstawienie o zazdrości - powiedział Paweł Szkotak.
Na scenie Teatru Polskiego dramat Szekspira pokazany zostanie w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka.
- To tłumaczenie wydaje się najbardziej współczesne, choć korzystaliśmy też z oryginału, przyglądaliśmy się innym tłumaczeniom. Nie dopisuję tu żadnych tekstów obcych. To będzie adaptacja, ze współczesnymi kostiumami i scenografią. Widzowie usłyszą Szekspira nie tylko po polsku, ale również w innych językach - mówił reżyser.
Scenografię i kostiumy przygotowała Agnieszka Zawadowska. Muzykę stworzył Krzysztof Nowikow.
Premiera "Otella" już w sobotę o godz. 19.00 na Dużej Scenie. Kolejne spektakle: 7, 9, 10, 11, 12 kwietnia.
O sztuce w "Poranku Dwójki" opowiadał Paweł Szkotak.
W audycji rozmawialiśmy też z Wojciechem Siwkiem, współorganizatorem festiwalu Jazz nad Odrą/Wrocławski Festiwal Jazzowy, który odbędzie się już po raz 49. w dniach 9-14 kwietnia.
Ponadto w audycji: przegląd prasy, kalendarium i piosenka z rekomendacją. W tym tygodniu piosenki poleca aktorka Marta Lipińska. Nie zabrakło również płyty tygodnia, którą jest niezwykły czteropłytowy album z muzyką Karola Szymanowskiego, wznowiony przez firmę EMI. Na płycie znalazły się m.in. Harnasie, Król Roger, Stabat Mater, Symfonie i Koncerty skrzypcowe w nagraniach solistów, Chóru oraz City Of Birmingham Symphony Orchestra pod batutą sir Simone' a Rattle'a. Jak zawsze mieliśmy dla słuchaczy zaproszenia na wydarzenia kulturalne.
Audycję poprowadził Tomasz Szachowski.

Czytaj także

John Neumeier: moja odpowiedź na "Sen nocy letniej" Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 15:30
Twórca choreografii do nowego spektaklu Polskiego Baletu Narodowego mówił o swoim podejściu do sztuki baletowej, a czuwający nad muzyczną stroną przedstawienia Łukasz Borowicz - o włączonej do spektaklu muzyce Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zemsta" w Teatrze Polskim: wybitny Gajewski, Seweryna zastąpić Sewerynem

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 14:31
- Najchętniej oglądałbym "Zemstę" bez prologu, aby ominęła mnie muzyczna uwertura Piotra Rubika i scena kąpania się w beczce Daniela Olbrychskiego – mówił o ostatnim przedstawieniu Teatru Polskiego Jacek Wakar.
rozwiń zwiń