Wszystkie miłości carycy Katarzyny

Dwójka
Jacek Puciato 29.11.2010
Wizerunek Katarzyny II Wielkiej na banknocie 100-rublowym, 1910 r.
Wizerunek Katarzyny II Wielkiej na banknocie 100-rublowym, 1910 r. , foto: źr. Wikipedia

Ponoć przez pierwszych sześć lat małżeństwa pozostawała dziewicą. Katarzyna II Wielka – ta, która pokochała władzę i mężczyzn.

Kim była naprawdę urodzona w Szczecinie Zofia Anhalt-Zerbst, z woli losu Katarzyna II Aleksiejewna, imperatorowa Wszechrosji? W wieku piętnastu lat ta córka pruskiego arystokraty przybyła do obcej jej kulturowo i religijnie Rosji, by rok później poślubić księcia holsztyńskiego Piotra Ulryka. Zofia nie kochała swego męża, który był ponoć alkoholikiem i impotentem (podobno przez pierwszych sześć lat ich małżeństwa Katarzyna pozostawała dziewicą). W wieku dwudziestu dwóch lat zaczęła się więc interesować innymi mężczyznami, a liczne relacje z nimi urosły do legendy. Biografowie wspominają, że kandydat do jej łoża musiał spełnić kilka warunków – jego przydatność na przykład sprawdzała jedna z dwórek…

O Katarzynie – namiętnej kobiecie oraz Katarzynie – skuteczniej, potężnej i kontrowersyjnej władczyni Hanna Maria Giza rozmawiała w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" z prof. Piotrem Ugniewskim.

– Oceniając Katarzynę, powinniśmy brać pod uwagę również wątek psychologiczny – mówił prof. Ugniewski. Jak się mogliśmy dowiedzieć, przyszła caryca doświadczała traum, które najprawdopodobniej zaważyły na jej późniejszym charakterze. Dzieci Katarzyny: Paweł i Anna, były zabrane od niej zaraz po porodzie; dziewczynka zmarła po jakimś czasie, chłopiec zaś był wychowywany bez kontaktu z matką.

Czy Katarzyna szpiegowała na rzecz Anglii? Wszak utrzymywała kontakty z ambasadorem Williamsem, nawet dostawała od niego pieniądze... Czy jej liczni kochankowie (wśród nich Stanisław Poniatowski, sekretarz Williamsa, późniejszy król Polski) robili z jej pomocą kariery polityczne? Co łączyło Katarzynę z wielkimi francuskimi myślicielami, Diderotem i Wolterem (ten ostatni nazwał ją kiedyś "Semiramidą Północy")? Na te i na inne pytania znajdziemy odpowiedź w audycji, którą można odsłuchać, klikając w ikonę dźwięku "Wszystkie miłości carycy Katarzyny" znajdującą się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.


Witold Lutosławski - serwis specjalny Polskiego Radia
Krzysztof Penderecki
Henryk Mikołaj Górecki - serwis specjalny Polskiego Radia
sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

00:00 - 02:00Jam session w DwójceSłuchaj na żywo
Oglądaj na żywo
Wkrótce: Fantazja polska