Tomasz Dąbrowski: czuję, że jestem w lepszym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 12:00
- Czuję, że mogę trafniej dobierać elementy kompozycji na tej płycie, że zespół też gra lepiej, że ja się czuję lepiej i że jestem w dobrym miejscu, lepszym niż parę lat temu, że to idzie w dobrą stronę - mówił w Dwójce Tomasz Dąbrowski. Trębacz wraz ze swoim septetem Istnienia Poszczególne wydał właśnie płytę "Better".
Tomasz Dąbrowski w cyklu Jazz.PL
Tomasz Dąbrowski w cyklu Jazz.PLFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
  • Tomasz Dąbrowski i Istnienia Poszczególne to nazwa septetu, który powstał jako hołd Tomaszowi Stańce.
  • Swoją twórczość zespół opiera na inspiracji płytami wybitnego trębacza.
  • Po wielkim sukcesie debiutanckiego krążka grupa powraca z płytą "Better".

Najnowszy projekt naszego gościa - septet Tomasz Dąbrowski i Istnienia Poszczególne - od początku odniósł spektakularny sukces. Debiutancka płyta tego składu otrzymała 5 gwiazdek w prestiżowym amerykańskim magazynie "Downbeat".

Jeszcze lepszy Tomasz Dąbrowski

Zespół nie spoczywa jednak na laurach, czego dowodem może być fakt, że pod koniec marca ukazał się kolejny album, zatytułowany "Better".

- Słowo to można tłumaczyć jako "lepiej" lub "lepszy". Ten tytuł jest z jednej strony bardzo konkretny, a z drugiej - też bardzo otwarty, bo to oznacza, że np. ja czuję, że mogę trafniej dobierać elementy kompozycji na tej płycie, że zespół też gra lepiej, że ja się czuję lepiej i że jestem w dobrym miejscu, lepszym niż parę lat temu, że to idzie w dobrą stronę - wyjaśniał nasz gość.

Tomasz Dąbrowski stwierdził, że każdy ma jakąś siłę napędową w tym, co robi.

- Dla mnie przez lata było to udowodnienie - tylko nie wiem, komu - że potrafię to robić, że to ma sens i że ludzie o tym usłyszą - mówił.

Czytaj także:

Międzynarodowy skład

Septet Tomasza Dąbrowskiego to międzynarodowe grono improwizujących muzyków. Tworzą go:

  • Frederik Lundin na saksofonie tenorowym,
  • Irek Wojtczak obsługujący saksofony tenorowy i sopranowy,
  • Grzegorz Tarwid przy fortepianie i syntezatorach,
  • Max Mucha na kontrabasie oraz
  • Knut Finsrud i Jan Emil Młynarski, którzy odpowiadają za sekcję perkusyjną i perkusję elektroniczną.

Proces pracy nad płytą

Pierwsza płyta grupy powstawała w czasach pandemii i wtedy - jak stwierdził nasz gość - wszyscy mieli dużo wolnego czasu i łatwo było się umówić. W przypadku drugiej płyty pojawiły się pewne trudności.

- Jak już wiedziałem, że chcę nagrać materiał, wysłałem zapytanie do wszystkich o daty. Zaczęło się jakoś w lutym-marcu ubiegłego roku. Zapytałem o resztę roku, udało nam się znaleźć jeden trzydniowy termin, żeby się spotkać, móc popróbować ten materiał i go nagrać - mówił Tomasz Dąbrowski.

Album "Better" składa się z dziewięciu utworów, z których każdy ma unikalny, indywidualny charakter.


Posłuchaj
13:44 Dwojka_Poranek_Dwojki_Dabrowski_2024_04_26-09-32-49.mp3 Tomasz Dąbrowski: czuję, że jestem w lepszym miejscu (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Tomasz Dąbrowski (trębacz i kompozytor)

Data emisji: 26.04.2024

Godzina emisji: 9.30

mgc/wmkor

reklama

Czytaj także

Tomasz Dąbrowski: chciałem być jak Robert Chojnacki

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 09:01
- Chciałem być saksofonistą. Jak Robert Chojnacki, ten saksofonista z De Mono. Nie wiem dlaczego, ale pamiętam jak wydał płytę solo "Sax & Sex". Jak to usłyszałem, pomyślałem, że ja też chcę grać na saksofonie - mówił trębacz jazzowy Tomasz Dąbrowski, bohater reportażu "Bez kompromisu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Pospieszalski Oktet - w chwale polskich kompozytorów XX wieku [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 19:15
W piątek 16 czerwca, w ramach cyklu "Jazz.PL" oktet Marka Pospieszalskiego wykonał dla słuchaczy Dwójki repertuar z jednej z najważniejszych płyt ubiegłego roku oraz przedpremierowo utwory z albumu, który ukaże się pod koniec tego miesiąca. Nadchodząca płyta zatytułowana "No Other End of the World Will There Be" będzie kontynuacją dwupłytowego albumu "Polish Composers of the 20th Century". Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo koncertu.
rozwiń zwiń