Śladami Paula Cezanne'a: wokół Góry Św. Wiktorii (galeria)

Dwójka
Jacek Puciato 19.05.2011
Paul Cezanne, Góra Świętej Wiktorii z wielką sosną, ok. 1886 r. (fragm.)
Paul Cezanne, "Góra Świętej Wiktorii z wielką sosną", ok. 1886 r. (fragm.), foto: źr. Wikipedia

Istnieje bardzo wiele obrazów Cezanne'a przedstawiających pewną górę, którą mógł widzieć z okolicy swego domu. Wielbiciele artysty mogą dziś udać się na wycieczkę oznakowanym szlakiem turystycznym do miejsc, z których malarz studiował ów cud natury.

Górę Św. Wiktorii Paul Cezanne przedstawiał wielokrotnie, różnymi technikami i z różnych punktów widzenia. To powtarzanie nie było dlań, jak dla Claude'a Moneta, próbą uchwycenia ulotnych wrażeń, ale raczej chęcią dotarcia do sedna rzeczy. Cezanne pragnął dotrzeć do istoty natury i sposobu jej transponowania na płótno.

- Cezanne cenił starych mistrzów i chciał widzieć naturę poprzez filtr dawnego malarstwa - mówiła w audycji Michała Montowskiego dr Grażyna Bastek. - Dlatego równie drobiazgowo studiował obrazy w Luwrze i naturę w Prowansji.

Tym razem nasi słuchacze mogą sobie sami wybrać ulubiony obraz (prosimy zajrzeć do załączonej galerii), bo nie sposób mówić tylko o jednym ujęciu Góry Świętej Wiktorii w wykonaniu Paula Cezanne’a. Dr Grażyna Bastek wybrała ten z wielką sosną na pierwszym planie – obraz znajdujący się w zbiorach Courtauld Instutute w Londynie – i od niego prowadzi interpretację malarskich studiów wielkiego malarza.

Aby posłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie. Zachęcamy do obejrzenia galerii - wystarczy kliknąć miniaturę w ramce "Galeria" po prawej stronie.

Witold Lutosławski - serwis specjalny Polskiego Radia
Krzysztof Penderecki
Henryk Mikołaj Górecki - serwis specjalny Polskiego Radia
sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

16:00 - 18:00Wybieram DwójkęSłuchaj na żywo
Oglądaj na żywo