Dwójka

Śladami Paula Cezanne'a: wokół Góry Św. Wiktorii (galeria)

19.05.2011 10:00
Istnieje bardzo wiele obrazów Cezanne'a przedstawiających pewną górę, którą mógł widzieć z okolicy swego domu. Wielbiciele artysty mogą dziś udać się na wycieczkę oznakowanym szlakiem turystycznym do miejsc, z których malarz studiował ów cud natury.

Górę Św. Wiktorii Paul Cezanne przedstawiał wielokrotnie, różnymi technikami i z różnych punktów widzenia. To powtarzanie nie było dlań, jak dla Claude'a Moneta, próbą uchwycenia ulotnych wrażeń, ale raczej chęcią dotarcia do sedna rzeczy. Cezanne pragnął dotrzeć do istoty natury i sposobu jej transponowania na płótno.

- Cezanne cenił starych mistrzów i chciał widzieć naturę poprzez filtr dawnego malarstwa - mówiła w audycji Michała Montowskiego dr Grażyna Bastek. - Dlatego równie drobiazgowo studiował obrazy w Luwrze i naturę w Prowansji.

Tym razem nasi słuchacze mogą sobie sami wybrać ulubiony obraz (prosimy zajrzeć do załączonej galerii), bo nie sposób mówić tylko o jednym ujęciu Góry Świętej Wiktorii w wykonaniu Paula Cezanne’a. Dr Grażyna Bastek wybrała ten z wielką sosną na pierwszym planie – obraz znajdujący się w zbiorach Courtauld Instutute w Londynie – i od niego prowadzi interpretację malarskich studiów wielkiego malarza.

Aby posłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie. Zachęcamy do obejrzenia galerii - wystarczy kliknąć miniaturę w ramce "Galeria" po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń