Sierpień '80. Tablice, które podtrzymały ducha strajku

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 13:50
- Gdy pojechaliśmy do Rafinerii Gdańskiej, okazało się, że robotnicy nie wiedzą, jakie są żądania strajkujących w stoczni i szykują się do zakończenia strajku - opowiadał w Dwójce Aram Rybicki.
Audio
  • Aram Rybicki o przebiegu wydarzeń sierpniowych. Wypowiedź z archiwum Europejskiego Centrum Solidarności (Głosy Solidarności/Dwójka)
  • Aram Rybicki, który zawiesił na Stoczni Gdańskiej tablicę z postulatami strajkowymi, opowiada o przebiegu wydarzeń sierpniowych. Wypowiedź z archiwum Europejskiego Centrum Solidarności (Głosy Solidarności/Dwójka)
Strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina (22-31 sierpnia), ostatni tydzień strajku. Głównym postulatem strajkujących była legalizacja NSZZ Solidarność. Na zdjęciu tablica z postulatami na dachu budynku szkolenia zawodowego przy III Bramie
Strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina (22-31 sierpnia), ostatni tydzień strajku. Głównym postulatem strajkujących była legalizacja NSZZ Solidarność. Na zdjęciu tablica z postulatami na dachu budynku szkolenia zawodowego przy III BramieFoto: PAP/Paweł Glanert

Aram Rybicki był działaczem Ruchu Młodej Polski organizacji, która w Gdańsku ustanowiła pomost między opozycyjnie nastawionymi robotnikami Stoczni i studentami. Wspólne akcje ulotkowe i organizacja patriotycznych manifestacji doprowadziły do tego, że w momencie wybuchu strajku w sierpniu roku 1980 Aram Rybicki wraz z kolegami pojechał do Stoczni wesprzeć robotników. Tam zajęli się kolportażem i łącznością ze światem zewnętrznym, co miało duże znaczenie w obliczu prowokacji stosowanych przez służy bezpieczeństwa PRL. - W Rafinerii Gdańskiej robotnikom powiedziano, że strajk w Stoczni się zakończył i lepiej, żeby oni też wrócili do pracy, bo nie dostaną pieniędzy wywalczonych przez stoczniowców. Ludzie ci, nie wiedzieli też o co walczą. Wtedy postanowiłem, że postulaty strajku trzeba wypisać i zawiesić na bramie Stoczni - wspominał Rybicki.

Serwis specjalny >>>
sierpień 80 1200
Sierpień '80

W archiwalnym nagraniu działacz opowiadał o problemach technicznych z wypisaniem postulatów, ale też wielkim zwątpieniu, które go ogarnęło w momencie wieszania tablic. Na drzwiach stoczni.

***

Tytuł audycji: Głosy solidarności

Prowadzi: Barbara Schabowska

Data emisji: 31.08-1.09.2015

Godzina emisji: 11.45

bch/jp

Czytaj także

"Polski sierpień". Reportaż o strajkach w 1980 r.

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 14:00
Zapraszamy do wysłuchania dokumentu Janiny Jankowskiej zrealizowanego podczas strajków sierpniowych w Stoczni Gdańskiej. Audycję nagrodzono Prix Italia w roku 1981.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jankowska: żeby pojechać do stoczni, użyłam fortelu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 15:50
- Oficjalnie radio i telewizja mówiły o przestojach w pracy, a mój szef wydał zakaz wyjazdów na północ Polski - wspominała kulisy powstania reportaży "Polski sierpień" Janina Jankowska.
rozwiń zwiń