Polskie Radio
Section05
Barbara Schabowska

Jerzy Skolimowski z wystawami w Berlinie

- Skoro wszystkie gwiazdy kina, reżyserzy, a także osoby mające wpływ na dystrybutorów, być może też pośrednio na zdanie członków amerykańskiej akademii, będą na festiwalu, to organizacja wystawy malarskiej nieopodal, bo to jest dosłownie kilka minut od Berlinale, jest dobrym pomysłem - mówiła w Dwójce Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, współorganizatora ekspozycji prac Jerzego Skolimowskiego w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Skolimowski Dwójka Jakub Kukla wystawa malarstwo Barbara Schabowska

"Ogród Pendereckiego" online. "Wchodzimy w interakcję z całym światem"

- Wielką zaletą "Ogrodu Pendereckiego" jest jego wirtualność, która początkowo była koniecznością. Ideą ogrodu jest to, by był on swoistym centrum, reagującym na to, co się dzieje w rzeczywistości właściwej i odwzorowywał twórczość i pamięć o Pendereckim - mówił w Dwójce Michał Mendyk, współtwórca nowej strony internetowej PendereckisGarden.pl.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Dwójka Paweł Siwek Barbara Schabowska

Szefowa Instytutu A. Mickiewicza: Lem promuje polską kulturę

- Jest to ktoś, po kogo sięgają czytelnicy i widzowie chyba w prawie każdej szerokości geograficznej. To także ktoś, dzięki komu możemy zastanawiać się na przyszłością. Hasło, które proponujemy dla uczczenia obchodów stulecia urodzin Stanisława Lema - "I' ve seen the future" - rzeczywiście jest bardzo a propos - mówiła Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Paweł Siwek Barbara Schabowska Instytut Adama Mickiewicza Dwójka Rok Lema

"The Science of Fiction". Komponowanie inspirowane Lemem

- Jak wiemy, Stanisław Lem był gigantem, a obszary takie jak rzeczywistość wirtualna, ponadludzka inteligencja czy astronautyka w XXI wieku to wątki, które dobrze się spinają z muzyką współczesną. Dlatego czekamy właśnie na takie koncepcje utworów - mówiła Barbara Schabowska o najnowszym konkursie Instytutu Adama Mickiewicza, skierowanym do młodych kompozytorów.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Schabowska Stanisław Lem muzyka klasyczna muzyka współczesna Dwójka Jakub Kukla