eNgage... i nauka jest atrakcyjna!

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 17:00
560 tysięcy złotych otrzymali laureaci konkursu eNgage. Głównym celem tej inicjatywy jest rozwój umiejętności popularyzowania nauki przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży. - Chcemy dotrzeć do młodych ludzi, którzy rozważają co zrobić ze swoim życiem i pokazać im, że nauka jest atrakcyjna - tłumaczył Adam Zieliński z Fundacji Na Rzecz Nauki Polskiej. - Przygotowujemy także naukowców do tego, by jak w najatrakcyjniejszej formie przedstawiali wyniki swoich badań.
Audio
  • O konkursie eNgage opowiadają Adam Zieliński, zastępca dyrektora ds. programowych Fundacji Na Rzecz Nauki Polskiej oraz laureatka tegorocznej edycji, dr Małgorzata Budzowska (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Nabór do drugiej edycji programu eNgage potrwa do 30 września 2014 roku
Nabór do drugiej edycji programu eNgage potrwa do 30 września 2014 rokuFoto: Glow Images/East News

Uczestnicy konkursu eNgage nie mieli żadnych ograniczeń i mogli przygotować zarówno cykl wykładów czy spotkań, jak i zaprojektować aplikację na smartfona służącą popularyzowaniu wiedzy.
W gronie zwycięzców znalazła się m. in. dr Małgorzata Budzowska z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. - Celem mojego projektu jest popularyzacja kultury antycznej. Adresuję go do różnych grup społecznych, przede wszystkim jednak do młodzieży i do seniorów, którzy są trochę zaniedbani, jeśli chodzi o upowszechnianie wiedzy - opowiadała laureatka eNgage. - Interesuje mnie recepcja antyku. Tyle, że badam go przez pryzmat osiągnięć kultury XX wieku. Próbuję znaleźć przestrzenie, gdzie ten antyk jest, nawet w mocno uproszczonej formie. Moje badania dowodzą, że ta epoka jest obecnie bardzo modna, co pokazują na przykład hollywoodzkie produkcje o superbohaterach. Po prostu, antyk świetnie się sprzedaje, a dla mnie jest bazą, dzięki której jestem w stanie zainteresować innych starożytnością i poszerzyć ich wiedzę na ten temat.  
Dr Małgorzata Budzowska zainteresowania badawcze skupia na analizie dramatu antycznego z punktu widzenia psychoanalizy oraz psychologii społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem socjologii emocji. Jest autorką pracy pt. "Fedra, czyli o etyce uczuć w tragediach Eurypidesa, Seneki i Racine`a" oraz artykułów z dziedziny literaturoznawstwa antycznego.

"Skarbiec Nauki Polskiej" poprowadziła Katarzyna Kobylecka.

kul/mm

Zobacz więcej na temat: Dwójka NAUKA
Czytaj także

Uniwersytet Columbia pomoże poznać Polskę

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 16:00
Prestiżowa nowojorska uczelnia od lipca 2014 r. otworzy stanowisko Profesora Katedry Polskiej. Funkcję obejmie dr Małgorzata Mazurek. - Mam nadzieję, że uda nam się zainteresować polską kulturą studentów z całego świata - powiedziała w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uniwersytet w Cambridge otworzy studia polskie

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 22:50
W ślady nowojorskiego Uniwersytetu Columbia idzie uczelnia w Cambridge. Od października 2014 roku ruszą tam studia polskie.
rozwiń zwiń