Przedwojenna awangarda jidysz

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 21:50
W Dwójce gościć będzie dr Karolina Szymaniak, która w 2008 i 2009 roku otrzymała od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej grant z programu START.
Pierwszy datowany (na rok 1272) dokument piśmienniczy języka jidysz
Pierwszy datowany (na rok 1272) dokument piśmienniczy języka jidyszFoto: wikipedia, domena publiczna

Dr Szymaniak jest literaturoznawczynią, jidyszystką, tłumaczką i lektorką języka jidysz, a także redaktorką naczelną kwartalnika "Cwiszn". Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół modernizmu i przedwojennej awangardy jidysz, a także kontaktów polsko-żydowskich w sferze literatury i sztuki. Obecnie pracuje nad tym ostatnim zagadnieniem jako członek zespołu badawczego prof. Eugenii Prokop-Janiec, która jest laureatką programu MISTRZ Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i która otrzymała od Fundacji dotacje dla swoich współpracowników.

Na audycję z cyklu "Skarbiec Nauki Polskiej" - w piątek (19.12) w godz. 15.00-15.30 - zaprasza Katarzyna Kobylecka.

mm/jp

Zobacz więcej na temat: KULTURA literatura Żydzi
Czytaj także

Dlaczego dla Żydów słowa są tak ważne?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 23:00
Pisarz Amos Oz i jego córka - profesor historii Fania Oz-Salzberger - próbują wyjaśnić to w swoim żywym i pouczającym dyskursie - "Żydzi i słowa". O książce porozmawiamy we wtorkowej audycji "O wszystkim z kulturą".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olga Tokarczuk: psychika piszącego zaczyna zagarniać świat wokół

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 13:00
- Czułam rodzaj opieki... Jakby światu zależało, żeby ta historia została opowiedziana - mówiła Olga Tokarczuk, jedna z gwiazd Conrad Festival 2014, o procesie powstawania jej nowej powieści "Księgi Jakubowe".
rozwiń zwiń